Konferencja o dziedzictwie sakralnym "Piękno – Dziedzictwo – Komunikacja, Harklowa 2018"

11 października w Nowym Targu odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa, której celem jest zwrócenie uwagi na piękno drewnianych świątyń podhalańskich.

W trakcie konferencji będzie można wysłuchać wykładu m. in. ks. dr. hab. Roberta Nęcka, kierownika Katedry Edukacji Medialnej, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, który opowie o komunikacji symbolicznej na przykładzie świątyni w Harklowej.

- Harklowa zasłynęła za sprawą pięknego kościółka, który jest jedną z perełek architektury drewnianej na Podhalu. Dzięki temu stała się miejscem odwiedzin wielu ludzi, z różnych stron kraju i świata. Urokliwa wioska gościła też w ostatnim dziesięcioleciu trzech kardynałów – Macharskiego, Glempa i Dziwisza - podkreśla ks. dr hab. Robert Nęcek, organizator konferencji.

Z kolei prof. dr hab. Jacek Purchla, Przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, będzie mówił o fenomenie Harklowej z perspektywy UNESCO.

Uczestnicy konferencji będą rozmawiać również o szansach na nowe życie zapomnianych świątyń. Eksperci omówią także prace badawcze i konserwatorskie prowadzone na przestrzeni lat w kościele w Harklowej oraz tematy związane z poglądami i przekonaniami współczesnego społeczeństwa polskiego. Prelegenci porozmawiają także o człowieku jako bycie zakorzenionym w wartościach i dziedzictwie. 

- Harklowa jest piękną i urokliwą miejscowością na mapie Podhala, położoną u podnóża Gorców. Harklowa to przede wszystkim głębokie zakorzenienie mieszkańców w tradycji Ojców i dziedzictwie kulturowym regionu. To Wspólnota świadoma swoich korzeni, upatrująca sensu w wierze katolickiej i praktykach religijnych. To niebywałe połączenie przeszłości z nowoczesnością, które daje nowe perspektywy. Pamięć o przeszłości i otwarcie na teraźniejszość to wizja głębokiej kultury ducha mieszkańców swojej Małej Ojczyzny - uważa prof. dr hab. Stanisław Gulak, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Konferencja "Piękno – Dziedzictwo – Komunikacja, Harklowa 2018" odbędzie się 11 października w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu przy ul. Kokoszków 71. Początek o godz. 10.

Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m. in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Ambasada Japonii w Polsce, Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu, ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. 

led / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama