Po co światu mnich?!

O to jak naprawdę wygląda życie za klasztornym murem z perspektywy mnicha będzie można zapytać osobiście o. Michała Zioło - trapistę, bohatera wywiadu rzeki „Po co światu mnich?”. Organizatorzy serdecznie zapraszają na spotkanie!

Co się dzieje za klasztornym murem? Powszechna wiedza na ten temat jest ograniczona, a mnisi św. Benedykta wydają się już absolutnie tajemniczy. Reguła trapistów słynie z surowości, bracia komunikują się w ciągu dnia tylko, jeśli to niezbędne, poza tym akceptują długie okresy milczenia. Dlaczego złotousty kaznodzieja i poeta Michał Zioło narzucił na białą dominikańską szatę czarny szkaplerz z kapturem przepasany skórzanym pasem? 

O to i wiele innych rzeczy będzie można osobiście zapytać bohatera wywiadu rzeki „Po co światu mnich?” (Wydawnictwo W drodze) już 29 listopada o godz. 18:00, w salonie Empik Junior przy ul. Marszałkowskiej 116/122 w Warszawie.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na spotkanie, które poprowadzi Anna Król.

Trapiści (Zakon Cystersów Ściślejszej Obserwancji) mają kilkadziesiąt klasztorów na całym świecie, w których żyje obecnie ok. 4,5 tysiąca mnichów. Zakonnicy rozpoczynają każdy dzień modlitwą o godz. 3.30 rano, żyją w milczeniu, nie opuszczają klasztoru, zachowują całoroczny post, utrzymują się z tego, co zarobią własną pracą. Reguła św. Benedykta, według której żyją, zabrania nawracać, każe nawet powstrzymywać się od głoszenia kazań. Mnisi nawracają jedynie samych siebie – w każdej minucie swojego życia – starając się prowadzić piękne życie dla Boga i ludzi (bez względu na ich wyzwanie).

Michał Zioło udzielał już wywiadów dotyczących życia w klasztorze. Między innymi mówił: „Mnisze życie podobne jest do życia na okręcie podwodnym w zanurzeniu – trzeba szanować przestrzeń bezpieczeństwa i prywatności drugiego mnicha, nie być zbyt wylewnym, współczującym. Trzeba być oszczędnym w gestach, ogromnie dyskretnym, mnisi są raczej wsobni, to dziwacy i do tego bardzo autonomiczni”. W rozmowie z Katarzyną Kolską i Romanem Bieleckim opowiada o codziennym życiu mnichów, modlitwie, pracy, samotności, o radzeniu sobie z różnymi pokusami, z oderwaniem od świata i tęsknotą. 

***

Michał Zioło – trapista, były duszpasterz akademicki w Gdańsku. W 1980 roku wstąpił do zakonu dominikanów, a 15 lat później do zakonu trapistów. Współtwórca Fundacji i Domu „Na skraju”, przystani dla dzieci z rozbitych rodzin. Znany jest telewidzom z programów o Biblii przeznaczonych dla dzieci, a słuchaczom z audycji Radia Plus „Okno”. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, „W Drodze”, „Znakiem” i „Toposem”. Wydał m.in.: „Listy do Lwa”, „Dziennik Galfryda”, „Inne sprawy”.

Katarzyna Kolska – dziennikarka związana z miesięcznikiem „W drodze”, reportażystka. Autorka takich książek jak „W drodze. Smaki życia” (we współpracy z Romanem Bieleckim) i „Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach”.

Roman Bielecki – dominikanin, redaktor naczelny dominikańskiego miesięcznika „W Drodze”. Wybitny kaznodzieja.  

Termin spotkania: 29 listopada, godz. 18:00Empik JuniorWarszawa, ul. Marszałkowska 116/122 

Kontakt dla mediów:
 Justyna Beczek
 - Business & Culture,
 kom: 793 919 168, 
e-mail: j.beczek@businessandculture.pl 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao