Od 30 lat Caritas Archidiecezji Warszawskiej pomaga najbardziej potrzebującym

W niedzielę 29 września o godz. 12.30 Msza św. i obchody 30-lecia Caritas Archidiecezji Warszawskiej, która od 1989 r. działa na terenie lewobrzeżnej Warszawy i okolic.

Od 2005 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Wspiera codziennie blisko tysiąc osób potrzebujących, chorych, bezdomnych oraz dzieci i ich rodziny z różnych środowisk.

W programie: Msza św. 29 września o godz. 12.30 w kościele seminaryjnym, a następnie uroczystość na dziedzińcu siedziby Caritas Archidiecezji Warszawskiej: wręczenie wyróżnień i podziękowań oraz koncert organowy.

Warszawska Caritas pomaga każdemu bez względu na rasę, wyznanie, przekonania czy narodowość. Prowadzi zakład opiekuńczo-leczniczy oraz hospicjum stacjonarne przy ul. Krakowskie Przedmieście 62 w Warszawie, hospicjum domowe w Błoniu, Grójcu, Piasecznie i Raszynie, pielęgniarską opiekę długoterminową domową w Błoniu i Grójcu, 3 schroniska dla osób bezdomnych, 2 jadłodajnie oraz 5 świetlic socjoterapeutycznych dla dzieci. Wspiera dzieci w ramach programu „Skrzydła”, organizuje i częściowo finansuje kolonie letnie i zimowisko dla dzieci, pomaga osobom potrzebującym w zakupie leków, sprzętu AGD oraz dofinansowuje turnusy rehabilitacyjne.

Caritas Archidiecezji Warszawskiej jest zorganizowana wokół trzech obszarów pomocy: dla ciężko i nieuleczalnie chorych, dla osób bezdomnych, dla dzieci i ich rodzin. Pomaga też innym osobom w trudnej sytuacji życiowej - podsumowuje ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor warszawskiej Caritas od 2007 r. W planach ma rozwinięcie działalności w zakresie niesienia pomocy seniorom. - Miarą rozwoju jest praca nad jakością i sprawnym funkcjonowaniem. Chcemy nieustannie poszerzać ofertę poszczególnych placówek, by odpowiadały potrzebom ludzi, dla których zostały powołane - podkreśla ks. Zembrzuski.

Na przestrzeni 30 lat Caritas Archidiecezji Warszawskiej ulegała znacznym przeobrażeniom - zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę jak i formy organizacyjne. Wszystko po to, aby pomoc świadczona przez organizację była skuteczniejsza i odpowiadała wymogom zmieniających się czasów i współczesnym, europejskim standardom. - Wśród tych standardów na pierwsze miejsce wysuwa się dbałość o godność osoby wspomaganej i jej dobrostan fizyczny i psychiczny, co jak najbardziej harmonizuje z chrześcijańskim fundamentem Caritas - podkreśla Andrzej Czarnowski, który w warszawskiej Caritas pracuje od 12 lat, a od 2015 r. kieruje Ośrodkiem "Tylko" obejmującym schronisko dla bezdomnych, mieszkania wspierane, ogólnodostępną łaźnię, jadłodajnię i magazyn odzieżowy.

W ciągu minionego 30-lecia warszawską Caritas kierowali:

- w latach 1989-1995 ks. Krzysztof Wojno (zm. 2012)
- 1995-2007 ks. Mirosław Jaworski
- 2007-  ks.  Zbigniew Zembrzuski

Ponadto w parafialnych zespołach Caritas na terenie archidiecezji warszawskiej zaangażowanych jest ponad tysiąc wolontariuszy. Zajmują się oni szeroko rozumianą pomocą charytatywną w zależności od potrzeb danej wspólnoty parafialnej i jej możliwości.  - Najczęściej jest to opieka nad osobami chorymi, samotnymi lub rodzinami potrzebującymi wsparcia - wylicza ks. Sławomir Opaliński, od 2015 r. zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Współpracując z Caritas diecezjalną zespoły parafialne biorą udział m.in. w zbiórkach żywności przed świętami, rozprowadzają świece wigilijne. - Są na pierwszej linii frontu i mają wiedzę o indywidualnych potrzebach ludzi z bliskiego sobie otoczenia, znają konkretne rodziny, do których pomoc powinna trafić i mają możliwość szybkiej interwencji. Pełnią też ważną rolę w naborze dzieci i młodzieży na kolonie organizowane przez warszawską Caritas, zgłaszają też podopiecznych do programu stypendialnego "Skrzydła" podkreśla ks. Opaliński.

źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej

« 1 »

reklama

reklama

reklama