Solidarni z Indiami. Dyrektor organizacji wspierającej edukację Hindusów w Polsce

Spotkanie w Caritas Polska w Warszawie stwarza unikalną okazję do nawiązania stałej współpracy z Jana Vikas dla systematycznego wsparcia projektów edukacyjnych, a także do przekazania informacji o codziennym życiu chrześcijan w rejonie Kandhamal.

Gość z Jana Vikas, diecezjalnego ośrodka społecznego w Kandhamal z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, przybywa do Polski już jutro na zaproszenie Fundacji Christiani. Wizyta ks. Madana to ważna forma solidarności i wsparcia dla prześladowanych chrześcijan w Indiach, którzy, będąc częścią jednego Kościoła, nie są osamotnieni. Wizyta ks. Sual Singh w Warszawie stwarza okazję do zacieśnienia współpracy w celu systematycznego wsparcia projektów edukacyjnych, a także do przekazania informacji o codziennym życiu chrześcijan w rejonie Kandhamal. W planie m.in. wizyta w najważniejszych polskich miejscach kultu.

Stan edukacji w Indiach

Od dobrego wykształcenia w Indiach zależy wysoka pozycja w społeczeństwie. Jana Vikas promuje wysokiej jakości edukację dla ubogich i potrzebujących studentów dystryktu Kandhamal, Odisha, w Indiach. Co roku organizuje przy wsparciu darczyńców specjalne programy i korepetycje dla uczniów klasy X przygotowujących do egzaminu końcowego.

Kandhamal to jeden z najbiedniejszych dystryktów w stanie Odisha, a wskaźnik edukacji jest tam bardzo niski. Szczególnie utrudniony dostęp do edukacji mają chrześcijanie, bardzo biedni i prześladowani. Uczniowie nie mają żadnego dodatkowego programu nauczania, ponieważ ich rodzice nie są w stanie pokryć kosztów czesnego. Nie mają też odpowiedniej atmosfery do nauki w domu, wiele rodzin nie ma elektryczności.

Polska pomoc Caritas w Indiach

W 2018 roku Caritas Polska podjęła współpracę z organizacją Jana Vikas z Indii. Zrealizowany wówczas projekt skupiał się na edukacji w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet w dystrykcie Kandhamal. Zajęcia adresowane były do dzieci, nastolatek i kobiet i trwały przez pół roku. W ramach projektu odbywały się cotygodniowe spotkania, na których podejmowane były tematy związane z handlem ludźmi, przemocą domową, a także małżeństwami nieletnich. Prowadzono je w szkołach i na targach miejskich, by dotrzeć do jak największej grupy odbiorców.

Dzięki realizacji tego projektu wiele kobiet doświadczających przemocy uzyskało pomoc. Dzięki szkoleniom dowiedziały się także, gdzie mogą zwrócić się w sytuacji zagrożenia.  Jednym z największych osiągnięć projektu było otwarcie centrum wsparcia dla kobiet w miejscowości Phulbani. Program odpowiadał na realne potrzeby lokalnej społeczności, które zdefiniowane zostały wcześniej przez organizację Jana Vikas przy współpracy z władzami rządowymi.

W planach jest kolejny wspólny projekty, tym razem odpowiadający na potrzeby dziewcząt i chłopców pochodzących z mniejszości i grup dyskryminowanych.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama