Uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września, we wszystkich polskich diecezjach odprawiona zostanie Eucharystia w intencji ofiar tej wojny oraz z prośbą o pokój na świecie.

Msza św. w tej intencji odprawiona tez zostanie w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie. Już o godz. 4.40 biskup polowy WP Józef Guzdek przewodniczyć będzie modlitwie w Wieluniu, jednym z pierwszych miast zbombardowanych przez Niemców 1 września 1939 r.

„Biskupi zachęcają do modlitwy w intencji ofiar II wojny światowej i o pokój na świecie. 1 września we wszystkich katedrach w Polsce zostaną odprawione Msze św. w tej intencji. Biskupi proszą, aby w modlitwie wiernych w całej Polsce dodano wezwanie za ofiary II wojny światowej i o pokój” – czytamy w komunikacie wydanym 27 sierpnia po spotkaniu Rady Biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze.

W odpowiedzi na ten apel Eucharystia w intencji pokoju na świecie i ofiar wojny odprawiona zostanie m.in. w archikatedrze warszawskiej 1 września o godz. 11.00. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki modlić się będzie w tej intencji podczas Mszy św. 1 września o godz. 15 w klasztorze ojców karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski 1 września w niedzielę o godz. 10.00 odprawi Mszę św. w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w katedrze na Wawelu.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek odprawi Mszę św. w intencji ofiar wojny i żołnierzy poległych na jej frontach 1 września o godz. 15.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego. Wcześniej, bo już o godz. 4.40, ordynariusz wojskowy będzie przewodniczył modlitwie podczas uroczystości rocznicowej, która odbędzie się w Wieluniu, jednym z pierwszych miast zbombardowanych przez Niemców 1 września 1939 r.

Eucharystia w intencji pokoju na świecie odprawiona zostanie też 1 września o godz. 13 w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie. Niepokalanów jest ósmym na świecie Centrum Modlitwy o pokój dokładnie od roku – od 1 września 2018 r. Jego sercem jest kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu – Kaplica Pokoju, do której ołtarz zaprojektowała pracownia Mariusza i Kamila Drapikowskich.

Poprzedniego dnia, w sobotę 31 sierpnia o godz. 20 odbędzie się w Niepokalanowie niezwykły koncert "Oratorium dla Pokoju", na który złoży się 11 utworów skomponowanych przez o. Grzegorza Kwietnia OFMConv, twórcę m.in. hymnu tegorocznej Akademickiej Pielgrzymki z Warszawy na Jasną Górę. Zaśpiewa zespół wokalny Miriam z towarzyszeniem profesjonalnych instrumentalistów. Całością będzie dyrygował o. Andrzej Sąsiadek OFMConv. – proboszcz parafii w Niepokalanowie.

31 sierpnia 2019 r. o godz. 15:00 w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy na Placu Małachowskiego w Warszawie z inicjatywy Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD).odbędzie się polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne na rzecz pamięci i pokoju.

Podczas nabożeństwa zostaną upamiętnione tragiczne wydarzenia lat wojny, a także przypomniane kroki pojednania polsko-niemieckiego, takie jak Memorandum Wschodnie Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, list rzymskokatolickich biskupów polskich do biskupów niemieckich czy działalność inicjatywy „Zeichen der Hoffnung – Znaki Nadziei”. Swoje świadectwa przedstawią osoby poszkodowane przez wojnę, ludzie zaangażowani w proces pojednania polsko-niemieckiego, a także wolontariusze pracujący w obu krajach. Podczas nabożeństwa zostanie też wręczona nagroda Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce im. królewny Anny Wazówny. Nagrodę otrzyma Stowarzyszenie „Zeichen der Hoffnung – Znaki Nadziei” za „zaangażowanie na rzecz pojednania polsko-niemieckiego oraz za budowanie mostów pomiędzy naszymi narodami i Kościołami”.

Jak zapowiedział przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc, 80-rocznicę wybuchu II wojny światowej poprzedzi ogłoszenie wspólnego słowa polskiego i niemieckiego Episkopatu pt: „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”. - Jako ludzie wierzący, wierzymy głęboko w owocność modlitwy. Dlatego 1 września w 80-rocznicę II wojny razem z biskupami niemieckimi wzywamy do modlitwy: za ofiary i modlitwy o pokój – podkreślił abp Skworc 27 sierpnia br. po zakończeniu obrad Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Przypomniał też, że to dzięki inspiracji Kościoła rozpoczął się proces polsko – niemieckiego pojednania, który zapoczątkował w 1965 r. list biskupów polskich do biskupów niemieckich. - Dlatego teraz mamy szczególne prawo, aby wspólnie występować, i apelować o pokój – dodał.

1 września 2019 r. w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w południe na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, z udziałem m.in. prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych i przedstawicieli 40 państw. W tym dniu odbędzie się także uroczystość wręczenia odznaczeń weteranom i kombatantom. Wieczorem w Teatrze Wielkim odbędzie się koncert upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zabrzmi „Polskie Requiem”, Krzysztofa Pendereckiego.

***

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w dziejach świata. Rozpoczęła się napaścią Niemiec na Polskę 1 września 1939. Zakończyła się 2 września 1945 roku (w Europie 8 maja 1945). Objęła zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji.

Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi.

1 września obchodzony jest także Dzień Weterana, święto państwowe ustanowione przez Sejm RP i obchodzone od 1997 roku. W tym dniu oddawany jest hołd obrońcom Ojczyzny i wspominani są wszyscy, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew.

maj, mp, kos / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama