Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Giuseppe Caprio15 października 2005 r. zmarł w Rzymie kard. Giuseppe Caprio, były przewodniczący Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej.

Kard. Caprio urodził się 15 listopada 1914 r. w Lapio w archidiecezji Benewent we Włoszech w rodzinie zamożnych właścicieli ziemskich. Po ukończeniu liceum wstąpił do seminarium archidiecezjalnego, a następnie kontynuował studia teologiczne w Rzymie. Na Uniwersytecie Gregoriańskim uzyskał licencjat z teologii i doktorat z prawa kanonicznego.

17 grudnia 1938 r. przyjął święcenia kapłańskie w bazylice laterańskiej. Już jako kapłan studiował na Papieskiej Akademii Kościelnej. W 1943 r. rozpoczął pracę w służbie Stolicy Apostolskiej. Najpierw w Sekretariacie Stanu u boku abpa Giovanniego Battisty Montiniego, późniejszego papieża Pawła VI. Od 1947 r. był sekretarzem nuncjatury apostolskiej w Chinach, gdzie w 1949 r. był świadkiem rewolucji komunistycznej. Od 1952 r. pracował w nuncjaturze w Brukseli, a od 1956 r. w delegaturze apostolskiej w Wietnamie. W 1959 r. został przedstawicielem papieskim na Tajwanie. 14 października 1961 r. Jan XXIII mianował go arcybiskupem tytularnym Apollonii i internuncjuszem w Chinach. 17 grudnia tego samego roku przyjął sakrę biskupią. W 1967 r. został pronuncjuszem w Indiach. Dwa lata później Paweł VI mianował go sekretarzem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. W 1977 r. został substytutem w Sekretariacie Stanu, a w 1979 r. — przewodniczącym Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. 30 czerwca tego samego roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. W 1988 r. został wielkim mistrzem Zakonu Rycerzy Świętego Grobu Jerozolimskiego.

W telegramie kondolencyjnym Ojciec Święty przypomniał, że zmarły kardynał był oddanym współpracownikiem pięciu papieży, i nazwał go jednym z «najwybitniejszych przedstawicieli Kościoła diecezji benewenckiej».

Pogrzeb kard. Giuseppe Capria odbył się 18 października. Mszy św. w Bazylice Watykańskiej przewodniczył Benedykt XVI.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Chiny dyplomacja Wietnam Tajwan Papieska Akademia Kościelna Giuseppe Caprio Prefektura Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskie Rycerze Świętego Grobu Jerozolimskiego Wielki Mistrz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W