Śp. kard. Jean Margeot

Biogram kard. Jeana Margéota (1916-2009)

17 lipca 2009 r., w wieku 93 lat, zmarł w rezydencji Bonne-Terre w Vacoas na wyspie Mauritius kard. Jean Margéot, były ordynariusz diecezji Port Louis i pierwszy Maurytyjczyk wyniesiony do godności kardynalskiej.

Jean Margéot urodził się 3 lutego 1916 r. w Quatre-Bornes w diecezji Port Louis. Naukę rozpoczął w seminarium tej diecezji. Gdy miał 17 lat, został wysłany do Rzymu, gdzie studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Święcenia kapłańskie przyjął w Wiecznym Mieście 17 grudnia 1938 r.

Po powrocie na Mauritius pracował jako duszpasterz w diecezji Port Louis, pełnił funkcję administratora tej diecezji, zajmował się różnymi diecezjalnymi organizacjami i instytucjami, m.in. Legionem Maryi, Akcją Rodzin; był głównym asystentem katolickich skautów.

W latach 1956-1968 pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji Port Louis, a od r. 1968 — wikariusza kapitulnego.

6 lutego 1969 r. został mianowany biskupem ordynariuszem Port Louis; sakrę biskupią przyjął 4 maja tegoż roku. W latach 1985-1989 był przewodniczącym Konferencji Episkopatów Wysp Oceanu Indyjskiego. 28 czerwca 1988 r. Jan Paweł ii nadał mu godność kardynalską i tytuł prezbitera kościoła św. Archanioła Gabriela all'Acqua Traversa.

Na wyspie Mauritius kardynał założył Foyers de Notre Dame, gdzie odbywali formację rodzimi kapłani, oraz Ośrodek Tabor dla młodzieży i katechistów. Zorganizował też duszpasterstwo dla tamtejszych wspólnot chińskich i indyjskich. Walczył z szerzącą się, głównie wśród młodzieży, plagą narkomanii, czego konkretnym wyrazem był założony przez niego ośrodek resocjalizacji.

15 lutego 1993 r. kard. Margéot złożył rezygnację z obowiązków ordynariusza diecezji Port Louis. Kontynuował jednak swoją posługę dla Stolicy Apostolskiej: w 1994 r. uczestniczył w Specjalnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów poświęconym Afryce i był specjalnym wysłannikiem Jana Pawła II na obchody 150. rocznicy ewangelizacji Nowej Kaledonii; w 1999 r. odegrał ważną rolę mediatora podczas zamieszek na wyspie Mauritius.

W telegramie kondolencyjnym po śmierci purpurata Benedykt XVI napisał m.in: «Dziękuję Bogu za posługę tego gorliwego Pasterza, który przez całe swoje życie ofiarnie służył mieszkańcom wyspy Mauritius jako kapłan diecezjalny, a następnie jako ordynariusz Port Louis». Podkreślił też, że zmarły kardynał ze «szczególną wielkodusznością angażował się w obronę rodziny i ją wspierał».

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama