Formy, jakie przybiera zło

Fragmenty książki "Jak odpowiadać na zło?"

Formy, jakie przybiera zło

Joseph F. Kelly

Jak odpowiadać na zło?

ISBN: 978-83-60703-93-9
wyd.: Wydawnictwo Salwator 2008

Wybrane fragmenty
Czego dokonuje w nas zło?
Definicja zła
Formy, jakie przybiera zło
Księga Rodzaju
Ewangelia według św. Łukasza
Augustyn z Hippony
Dante Alighieri
John Milton

Formy, jakie przybiera zło

W dwudziestym pierwszym wieku przyzwyczailiśmy się, że ledwie nadążamy za całą nową wiedzą, która staje się dostępna przede wszystkim dzięki rozwojowi technologicznemu, i problem nie polega już na tym, co mamy poznać, ale jak to poznać. Nigdy nie zapomnę, że mój syn nazwał mój trzyletni komputer dinozaurem. Nie zdołałem jeszcze pojąć, jak używać najróżniejszych programów komputerowych, a on już mi mówił, że ten sprzęt jest przestarzały. Nie wątpię, że podobna scena miała miejsce w wielu innych domach. Wspominam ją, ponieważ stanowi ona ilustrację obecnej sytuacji zdobywania wiedzy, a także dowodzi, że młodość jest atutem, jeśli pragnie się zrozumieć epokę technologii, które podlegają nieustannym zmianom. „Mądrość wieków” nie przemawia dzisiaj zbyt głośno.

Jeśli jednak zmienił się nawet zakres wiedzy i sposoby jej zdobywania, to pewne problemy, przed którymi stajemy jako ludzie, nie uległy zmianie. Wiele tych trudności można przezwyciężyć dzięki postępowi technicznemu, na przykład wydajniejsza produkcja zbóż i żywności może pomóc w przezwyciężeniu kryzysów żywnościowych w Trzecim Świecie, jednak część problemów utrzymuje się nadal, ponieważ nie rozwijamy się w sensie moralnym. Ludzie w Trzecim Świecie często cierpią głód, ponieważ dyktatorskie rządy wykorzystują zagraniczną pomoc żywnościową jako dźwignię władzy, bądź też z tego powodu, że wskutek konfliktów wewnętrznych pomoc nie trafia do ludzi ubogich. Zdarza się również, że bogate kraje wolą pozostawać w przyjaźni z rządami państw Trzeciego Świata, dając im broń, zamiast karmić ubogich. Technika poczyniła wielki postęp, ale ludzka natura pozostała niezmieniona. Nasze ponadczasowe problemy to problemy ludzkie.

Skoro są one problemami ludzkimi, możemy się nauczyć je rozwiązywać, przypatrując się nie tylko ich współczesnym wariantom, ale również „mądrości wieków”, czyli rozważaniom tych wszystkich, którzy poważnie i głęboko zastanawiali się nad ludzką kondycją. W Kazaniu na Górze (por. Mt 5-7) Jezus wypowiedział osiem błogosławieństw, które są wskazówkami pomagającymi ludziom żyć w harmonii z bliźnimi. Budda mówił o odrzuceniu przemocy i uczył szacunku dla życia. Żydowscy prorocy podkreślali, że opieka nad ubogimi liczy się bardziej niż posłuszeństwo formalnym zaleceniom religii. Wszystkie pokolenia wydawały wrażliwych i wnikliwych myślicieli, którzy tak jak my teraz zastanawiali się nad problemem zła. Dobrze będzie przeanalizować, co na temat tego odwiecznego problemu człowieka mówi „mądrość wieków”, a także jakie istotne uwagi o naturze zła już poczyniono, jak również przyjrzeć się ponownemu odczytaniu jednej z biblijnych ksiąg przez współczesną autorkę.

 

dalej >>

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama