Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Źródło: Przewodnik Katolicki

o. Paweł

Trwa w krzyżu

Niedziela Męki Pańskiej, rok B

Mk 11,1-10 (procesja z palmami); Iz 50,4-7; Ps 22; Flp 2,6-11; Mk 14,1-15,47Męka Jezusa, podobnie jak kuszenie, jest opisem zwycięstwa, ma stać się wzorem i pokarmem naszego zwycięstwa

W pierwszy dzień Wielkiego Postu modliliśmy się o siłę do walki ze złym duchem. Cały czas pokutny nawiązywał do Jezusowych czterdziestu dni na pustyni, które skończyły się kuszeniem. Tamto wydarzenie zakończyło się jednak zapowiedzią Łukasza o szatanie, który odstąpił od Jezusa, aż do czasu. Zapowiadany czas to męka Jezusa Chrystusa. Męka Jezusa, podobnie jak kuszenie, jest opisem zwycięstwa, ma stać się wzorem i pokarmem naszego zwycięstwa.

Szatan w kuszeniu pod krzyżem posługuje się ludźmi. Pokusa chleba przybiera teraz postać zatroszczenia się o własny ratunek: „Wybaw siebie i nas" - woła jeden z ukrzyżowanych. Samozbawienie to pokusa współczesnego człowieka. Okultyzm i magia w ich dzisiejszych odmianach wybawiają ludzi od krzyża cierpienia, choroby, niepowodzenia. Wybawiamy siebie i innych, ale... stajemy się wrogami krzyża. Zamiera w nas chrześcijaństwo i za cenę doczesnej pomyślności odcinamy się od zbawienia.

Pokusa wystawiania Boga na próbę, nadużycia Boga wychodzi teraz z ust arcykapłanów - „udowodnij, że jesteś Mesjaszem" -udowodnij, że jesteś kimś szczególnym, człowiekiem sukcesu, powodzenia. To pokusa skuteczności i bycia dobrym w ludzkich oczach za cenę rezygnacji z Bożego prowadzenia do straty swojego życia i do ubóstwa.

Inaczej kuszą żołnierze: „Jeśli jesteś królem" - jeśli masz władzę nad innymi, skorzystaj z niej. To pokusa manipulacji, uzależniania, używania drugiego człowieka, przez którą oddajemy chwałę szatanowi. Przez to szatańskie sprawowanie władzy próbujemy uciec od krzyża samotności, odrzucenia i rany serca. A Jezus?

A Jezus milczy, nie odpowiada już Słowem Bożym. Trwa w krzyżu. Nie jest to jednak bierność, to wielka walka o wytrwanie w miłości ubogiej, posłusznej i czystej, do końca. I ta walka przynosi owoce. Nawraca się dobry łotr, Józef z Arymatei - członek Wysokiej Rady i setnik. Milczące cierpienie nawraca.

Zadanie rekolekcyjne nr 6: Poproś Ducha Świętego, aby wskazał ci w Twoim życiu pokusy wybawienia siebie od krzyża.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: milczenie krzyż cierpienie Jezus Syn Boży pokusa kuszenie Męka Pańska samozbawienie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W