Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Jędrzej Róg OFM

Wszyscy szukają i odnajdują tego samego człowieka – Jezusa z Nazaretu!

Wszyscy szukają i odnajdują tego samego człowieka  – Jezusa z Nazaretu! - foto
Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl

Dzisiaj, Siostro i Bracie, Mędrcy ze Wschodu, Królowie – jak ich nazywamy w polskiej tradycji – poszukują Boga!

Przybywają do Jerozolimy i pytają: Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski?

Postawa tych uczonych wędrowców uświadamia nam, że wszystko w naszym życiu jest poszukiwaniem. Szukamy przecież odpowiedzi na pytania, szukamy najlepszych rozwiązań, by uporać się z naszymi różnymi problemami. Poszukujemy szczęścia… Poszukujemy Boga!

Każdy człowiek poszukuje Boga, nawet jeśli sobie tego nie uświadamia. Doskonały tego przykład odnajdujemy w Biblii, kiedy poszukują Go osoby będące blisko Boga – mam tu na myśli świętą Rodzinę, poszukującą Jezusa w świątyni Jerozolimskiej; Kiedy poszukują Go osoby nastawione do Niego wrogo – mam tu na myśli scenę, kiedy Jezus wraz z apostołami modli się w ogrodzie oliwnym i poszukuje Go Judasz wraz z całą rzymską kohortą, by pojmać Mesjasza; I poszukują Go poganie, osoby niewierzące – chociażby dzisiejsi mędrcy, którzy podążając za niecodziennym zjawiskiem astrologicznym, odnajdują nieletniego chłopca.

Wszyscy oni szukają: jedni syna, drudzy wroga, trzeci zaś gwiazdy… I wszyscy oni odnajdują tego samego człowieka – Jezusa z Nazaretu! A ty… Kogo szukasz, Siostro i Bracie?

Ludzie szukają przeróżnych rzeczy... W tych swoich poszukiwaniach niejednokrotnie się zagubią. Bywa, że pogmatwają sobie życie. Ludzie szukają ludzi. Każdy chce kochać, posiadać przyjaciół, grono bliskich osób, w których towarzystwie będzie się czuł dobrze. Niektórzy ludzie pokonują duże odległości, aby z kimś się spotkać. Podejmują wiele trudności i niewygód, aby móc zobaczyć wytęsknioną osobę.

Siostry i Bracia, zauważmy, że podobnie postępowali Mędrcy ze Wschodu, których dzisiaj wspominamy. Oni szukali Mesjasza i byli bardzo konsekwentni w swoim poszukaniu. Żadne przeszkody nie przerwały ich przedsięwzięcia. Weszli wreszcie do domu i zobaczyli Chłopca z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. Obyśmy pośród wszystkich naszych poszukiwań, także odnaleźli Chrystusa, bo w Nim przecież spełniają się nasze tęsknoty, które na co dzień w sobie nosimy/odczuwamy!

Dzisiaj, w uroczystość Objawienia Pańskiego, Bóg objawia się nam w Dziecięciu narodzonym w noc betlejemską. Wczoraj, Dzisiaj, Jutro i każdego dnia Chrystus na tysiącach ołtarzy świata objawia się nam jako Światło Zbawienia dla wszystkich narodów.

Oto Baranek Boży… Oto Bóg, który wstąpił w łono Dziewicy, ażeby podzielić z człowiekiem jego ziemski los. Oto Chrystus, który wziął na swoje ramiona mój i Twój grzech, aby człowieka odkupić i zbawić... Oto Jezus, którego szukamy, by znajdować Jego miłość! Amen.

Źródła:

opoka.org.pl/biblioteka/H/HX/jrog_objawienie_panskie.html

opoka.org.pl/biblioteka/D/DZ/jrog_nmp_znalezienie.html

6 stycznia 2019 r. Uroczystość Objawienia Pańskiego
Do czytań: Iz 60, 1-6 | Ps 72 (71), 1b-2. 7-8. 10-11. 12-13 | Ef 3, 2-3a. 5-6 | Mt 2, 1-12


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: poszukiwanie Trzech Króli mędrcy ze wschodu Uroczystość Objawienia Pańskiego
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W