Homilia / Uroczystość NMP Królowej Polski
UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI ROK C (biały) 3 maja 2010 nr 24
Maryja, pobożna, prosta dziewczyna z Nazaretu, zaręczona z Józefem, myślała pewnie, że Jej życie będzie podobne do życia innych. Gdy przyszedł do Niej anioł, odpowiedziała „niech się tak stanie”. Czy mogła wiedzieć, ile owe „tak” zmieni w Jej życiu? Stała się Matką Boga. Radość, ale i niepewność. Symeon zapowiedział, że Jej serce przeniknie miecz (por. Łk 2,35). Jezus dorastał, a Ona wsłuchiwała się w Jego słowa. Z rodzonej matki, stawała się Jego pierwszą uczennicą. Czasem mówił słowa, które nie od razu rozumiała: „Czemuście Mnie szukali?” (Łk 2,49a), „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?” (J 2,4). Ufała jednak Synowi bezgranicznie. W końcu, przyszedł moment największej próby. Bóg, któremu powiedziała „tak”, dopuścił, aby Jezusa aresztowano i skazano na haniebną śmierć. Była przy Nim do końca, stojąc trzy godziny u stóp krzyża. Jak to możliwe — dalej ufała Panu? Wpatrywała się w miłość Boga do ludzi. Miłością pokonując cierpienie — z uczennicy Jezusa stawała się matką tych, za których On umierał.
Jeśli idziesz w pielgrzymce wiary jak Maryja, Ojciec niebieski pragnie, byś — ufając Mu — odkrył swoją tożsamość: że jesteś Jego synem, córką. Uznając Chrystusa za swojego Pana, Odkupiciela, Brata — możesz żyć jak Jego dziecko. „Synu, oto Matka Twoja”, to znaczy: Matka Kościoła, Twojej rodziny i Twego narodu — polskiego narodu. Jaka jest Twoja z Nią jedność? Czy ważne są dla Ciebie Jej słowa z Kany Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie [mój Syn]” (J 2,5)?
„Oto Matka twoja”
(J 19,27)
opr. aw/aw
Dzień Pański to doskonała pomoc w pracy duszpasterskiej: w sobotnim przygotowaniu do niedzielnej liturgii, w przeżywaniu niedzielnej Eucharystii, na spotkaniach grup modlitewnych podczas lectio divina, w nabożeństwach biblijnych i w duszpasterstwach specjalnych, a także dla każdego, kto pragnie pogłębić znajomość słowa Bożego.
Może stać się miłym prezentem dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. Dzień Pański ukazuje się w każdą niedzielę, niektóre święta i uroczystości. Ułatwia pełniejsze przeżycie Eucharystii, lepsze zrozumienie słowa Bożego.
W każdym numerze Biuletynu znajduje się krótkie rozważanie, które wydobywa najistotniejsze treści z czytań mszalnych, komentarze, teksty obrzędów wstępnych i liturgii eucharystycznej, katechezę związaną z tematyką danego tygodnia lub miesiąca, która odnosi się do życia religijnego i społecznego oraz teksty pieśni odpowiadające liturgii dnia.