Zachowania nałogowe (toksykomania) i zaburzenia odżywiania

Fragmenty książki "Jak pokonać lęk? Poradnik"

Zachowania nałogowe (toksykomania) i zaburzenia odżywiania

Louis Masquin

Jak pokonać lęk?
Poradnik

ISBN: 978-83-60703-97-7
wyd.: Wydawnictwo Salwator 2008

Wybrane fragmenty
Wprowadzenie
Rozdz. 2 Niepokój patologiczny
a. Chroniczny niepokój: zaburzenie uogólnione
b. Napad ostrego lęku
c. Fobie
d. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
e. Stan stresu pourazowego
f. Zachowania nałogowe i zaburzenia odżywiania

f. Zachowania nałogowe (toksykomania) i zaburzenia odżywiania

Należy jeszcze wspomnieć o jednym rodzaju niepokoju patologicznego, którym są: zachowania nałogowe (toksykomania) i zaburzenia odżywiania. Wzrost zażywania toksycznych substancji zabronionych (narkotyków) oraz dozwolonych (alkoholu i leków) wiąże się z problemem lęku odczuwanego przez współczesnych, szczególnie przez młodych. Eksplorując obszary świadomości, dążą do jej nowych stanów, co znajduje odzwierciedlenie w języku — przykładem są choćby słowa: „odlecieć”, „odlot”, „dostać kopa”. Chcą zniknąć, żeby już więcej nie odczuwać bólu istnienia. Dziecko w trudnych chwilach ucieka w sen; niektórzy młodzi „odjeżdżają”. Wielu z nich przeżywa silny lęk, przekraczający bariery ich psychicznej odporności. Nadużywanie leków, zwłaszcza substancji psychoaktywnych, jest niepokojące, tym bardziej że towarzyszą mu ryzykowne zachowania (coraz większe dawki, zastrzyki ze sproszkowanych tabletek, palenie lub wdychanie leków).

Coraz częstsze zaburzenia odżywiania świadczą o głębokiej chorobie. Bulimia wskazuje na brak i niemożliwość pełni, napełnienie traktowane jest jako ostateczność przeżywana w wielkim moralnym cierpieniu.

Wszelkie tego typu zaburzenia uprzytamniają nam, że z problematyką lęku należy wiązać zagadnienie braku: braku bezpieczeństwa i braku miłości.

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama