Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Poradnik jak żyć w zgodzie ze sobą

Jim Auer

Presja rówieśników

Presja rówieśników - foto
Autor/źródło: Photogenica.pl

Kiedy czujesz, że musisz upodobnić się do rówieśników i robić to, co oni, to znaczy, że odczuwasz presję rówieśników... Jak nie ulegać presji rówieśników, jak obstawać przy swoim i jak mówić: "Nie"?


Nie być gorszym, nie być innym, nie wyróżniać się - oto wyzwania, którym próbuje sprostać dziecko, by zasłużyć na akceptację rówieśników, by zyskać ich uznanie.

Tylko, co zrobić, gdy te "wyzwania" kłócą się ze zdrowym rozsądkiem, gdy są sprzeczne z pragnieniami młodego człowieka, niezgodne z tym, czego uczą rodzice, co zwyczajnie dziecko uznaje za dobre?Różne rodzaje presji

Naciśnij jedną dłonią drugą. To jest właśnie coś, co można nazwać presją. To napięcie, które odczuwasz w rękach.

W swoim wnętrzu możesz odczuć inny rodzaj presji – związanej z twoimi emocjami. Kiedy pragniesz wygrać mecz albo zdobyć jakąś nagrodę, czujesz takie napięcie. Podobnie jest, gdy w szkole chcesz dobrze wypaść na sprawdzianie.

Presja czasem jest potrzebna. Bywa dla nas dobra, bo motywuje do działania. Jednak, kiedy popycha nas w niewłaściwym kierunku, jest po prostu zła.

Przeczytaj dłuższy fragment „Presja rówieśników” »

Książkę można znaleźć na stronie Wydawnictwa PROMIC


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: psychologia młodzież dziecko rodzina dzieci rodzice presja rówieśnicy presja rówieśników
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W