Zagubione ojcostwo - recenzja

Recenzja książki abp. Paula Cordesa "Zagubione ojcostwo", Bernardinum 2005

Zagubione ojcostwo - recenzja

Anna Gniewkowska-Gracz

Zagubione ojcostwo - recenzja

ks. abp Paul Josef Cordes, Zagubione ojcostwo

Przekład: Jan Koźbiał
Biblioteka „Pastores” - „Bernardinum” Pelplin 2005


Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje obojga rodziców. Doświadcza ono innej miłości od ojca i innej od matki. Tymczasem statystyki i ogromna liczba publikacji wskazują, że mężczyźni przeżywają niepokojący kryzys wartości. Cierpią również z powodu kompleksu „braku ojca”. Wynika to z osłabienia autorytetu ojcowskiego, mimo że pozycja ojca przez wiele stuleci wydawała się niezachwiana. Ojciec jest dziś postrzegany w kategoriach partnerstwa. Nic w tym dziwnego, skoro wielu woli pełnić wobec dzieci rolę kolegi niż ojca.

Zaburzony stosunek ojca do potomstwa a jednocześnie ogromna rola, jaką odgrywa on w kształtowaniu tożsamości dorastającego człowieka, to zagadnienia, które abp Paul Josef Cordes uczynił punktem wyjścia swojej najnowszej książki „Zagubione ojcostwo”. Publikacja ta otwiera nową serię wydawniczą „Biblioteka Pastores” zaproponowaną przez Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”.

Autor, niemiecki arcybiskup i wieloletni współpracownik papieża Jana Pawła II w Kurii Rzymskiej w Watykanie, nie proponuje praktycznego poradnika na temat: Jak być dobrym ojcem? Jako teolog stawia głębsze pytania, chcąc skłonić czytelnika do refleksji na temat istoty ojcostwa. W tej kwestii na kartach książki wypowiadają się także myśliciele naszych czasów: S. Kierkegaard, G. Marcel, D. von Hildebrand, E. Levinas, K. Wojtyła, G. Splett.

Wykorzystany w tej publikacji materiał empiryczny zebrany przez amerykańską feministkę, dziennikarkę wyróżnioną nagrodą Pulitzera, Susan Faludi, posłużył Autorowi do próby odpowiedzi na pytanie: Co ojcostwo ma wspólnego z wiarą i Bogiem? Okazuje się, że bardzo wiele. Na zachodzące tu związki wskazują autentyczne doświadczenia mężczyzn, którym udało się wybaczyć swoim ojcom ich nieobecność lub brutalność relacji właśnie dzięki zawierzeniu Ojcu niebieskiemu.

Niezwykłą obecność Boga w ludzkich relacjach ojciec-syn odkrywa abp Cordes na przykładzie św. Franciszka z Asyżu i jego ojca, a także Abrahama i Izaaka. Z relacji tych wynika, że „otwarcie na Boga może zrodzić drastyczne wyzwanie w obrębie więzi ojca z synem”.

Autor zwrócił też uwagę na istnienie ojcostwa duchowego, którym celibatariusze mają szansę objąć ludzi powierzonych ich opiece. Taka forma ojcowskiego zaangażowania pozwala „uchronić się przed staropanieńskim czy starokawalerskim chłodem serca lub egocentryzmem narcyza”.

Nasz obraz Boga, zdaniem abp. Cordesa, kształtuje się pod wpływem aktualnych prądów teologicznych, tez humanistycznych oraz codziennych zdarzeń. Stąd odniesienie w tekście do wielkich myślicieli: św. Augustyna, Marcina Lutra i Zygmunta Freuda. Swój obraz Boga — w przypowieściach i bezpośrednich pouczeniach — przekazuje także Jezus Chrystus. Jest to wizerunek Ojca, do którego chrześcijanie mogą mówić „Abba”.

Anna Gniewkowska-Gracz

Zagubione ojcostwo
Autor: ks. abp Paul Josef Cordes
Przekład: Jan Koźbiał
Biblioteka „Pastores” - „Bernardinum” Pelplin 2005

Format: 125x195
Miękka oprawa
Stron: 228
Cena: 18.00 PLN + koszt przesyłki

Zamówienie: kolportaz@bernardinum.csc.pl; tel. 058/536 17 57 w. 26

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama