Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Yves Boulvin
Powtórnie się narodzić
isbn: 978-83-7580-371-6
Yves Boulvin proponuje czytelnikowi wędrówkę, wychodząc z założenia, że wewnętrzne przeobrażenie wymaga czasu i może się dokonać jedynie dzięki codziennym ćwiczeniom i pogłębionej refleksji. Książka jest więc oparta na rocznej progresji, zawierającej cztery etapy, z których każdy przypada na kwartał (wyzwolenie się od przeszłości – powtórne narodziny – nabieranie zaufania do siebie – otwarcie się na życie wieczne). Autor w swojej wędrówce proponuje jeden temat na miesiąc i jeden przedmiot medytacji na każdy dzień roku. Książka łączy zagadnienia psychologiczne i duchowe, aby pomóc czytelnikowi w budowaniu własnego życia opartego o nowe, szczęśliwsze podstawy.
Wybrane fragmenty:

4 stycznia

Czy nauczono cię smakować życie?

Niekiedy traktujesz swój los jako zbyt wielki ciężar. Wyczerpujesz siły, ciągnąc za sobą wózek przepełniony zmartwieniami, konfliktami, relacjami opartymi na nadużywaniu władzy, złością lub urazą. Czasem — z bezsilności — chciałbyś wszystko rzucić. Już nawet nie masz ochoty żyć. Czasami czujesz się ofiarą, czasami zaczynasz prześladować innych lub przybierasz pozycję wybawcy3.

Jeżeli poświęcisz tylko chwilę na to, by złapać oddech, z pewnością dostrzeżesz, że to nie egzystencja jako taka jest dla ciebie ciężarem, lecz raczej ciąży ci twój los, życie, które sam prowadzisz, lub dokładniej rzecz biorąc, życie, które prowadzi ciebie.

Kiedy Jezus mówi: „Kto chce zachować swoje życie, straci je”, odwołuje się do skomplikowanego życia psychicznego, które przepełnione sprzecznościami staje się ciężarem. „W Nim było życie” — pisze św. Jan. Ewangelia odsyła do wewnętrznego życia istoty ludzkiej, do życia wiecznego.

Czy twoi rodzice, wychowawcy, a także Kościół nauczyli cię, jak rozpoznawać prawdziwe życie? Czy nauczyli cię kosztować to, które przepełnia całą ludzką istotę? Czy nauczyli cię, jak smakuje woda, która gasi pragnienie twego serca i duszy? Wspomnij o chwilach spokoju, radości, miłości i spełnienia, które przeżyłeś. Wówczas uświadomisz sobie, że w głębi ciebie tryska źródło4 i poczujesz się dobrze.3 Yves Boulvin, Anne Villemin, dz. cyt., s. 286—295.

4 Patrice Gourrier, Jérôme Desbouchages, Talitha Koum!, Desclee de Brouwer, Paris 2001.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: dusza umysł radość cierpienie ciało psychoterapia spokój emocje spełnienie pomoc psychoterepeutyczna przeżywanie odtwarzanie schematów
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W