Czy znasz swoje zalety?

Poradnik p.t. "Powtórnie się narodzić", łączący zagadnienia psychologiczne i duchowe, aby pomóc czytelnikowi w budowaniu własnego życia opartego o nowe, szczęśliwsze podstawy, w oparciu o schemat 365 dni roku

Czy znasz swoje zalety?
Yves Boulvin
Powtórnie się narodzić
isbn: 978-83-7580-371-6
Yves Boulvin proponuje czytelnikowi wędrówkę, wychodząc z założenia, że wewnętrzne przeobrażenie wymaga czasu i może się dokonać jedynie dzięki codziennym ćwiczeniom i pogłębionej refleksji. Książka jest więc oparta na rocznej progresji, zawierającej cztery etapy, z których każdy przypada na kwartał (wyzwolenie się od przeszłości – powtórne narodziny – nabieranie zaufania do siebie – otwarcie się na życie wieczne). Autor w swojej wędrówce proponuje jeden temat na miesiąc i jeden przedmiot medytacji na każdy dzień roku. Książka łączy zagadnienia psychologiczne i duchowe, aby pomóc czytelnikowi w budowaniu własnego życia opartego o nowe, szczęśliwsze podstawy.
Wybrane fragmenty:

7 stycznia

Czy znasz swoje zalety?

Przez długi czas uważano, że świadomość własnych zalet i czerpanie z nich dumy i radości, świadczyło o „nieznośnej” próżności. Dzisiaj już wiemy, że — wręcz przeciwnie — odkrycie swoich mocnych stron jest konieczne do tego, by dojrzewać i rozwijać się zgodnie ze swoją wewnętrzną osią czy też dokonywać właściwych wyborów.

Co takiego mówiono o tobie, gdy byłeś dzieckiem? Jakie dary i talenty zauważyli w tobie rodzice, szkoła, a jakie objawiły się później, w twoim życiu uczuciowym i zawodowym? Jeżeli potrafisz wymienić co najmniej dziesięć spośród nich, ciesz się tym i opieraj na nich, by dojrzewać i się rozwijać. Jeżeli natomiast wahasz się albo nie potrafisz wymienić swoich zalet, powinieneś koniecznie przyjąć Słowo Boże, które pozwoli ci się odbudować i być prawdziwie sobą.

Jak masz poznać swoje zalety, skoro nikt w przeszłości nie pozwolił ci ich odkryć; jeżeli nikt nie poświęcił chwili uwagi, by dostrzec, kim naprawdę jesteś; jeśli ty sam ukryłeś je gdzieś głęboko w sobie?

Najpierw obserwuj, w sposób możliwie obiektywny, co przychodzi ci na co dzień z łatwością. Każda z czynności wykonywanych przez ciebie całkowicie naturalnie, z prostotą i radością, wyraża jeden z posiadanych przez ciebie darów. Następnie przyjrzyj się, w jaki sposób postrzegają cię inni ludzie, zauważ, co w tobie cenią. Nawet jeżeli nauczyłeś się nie przyjmować komplementów i odnosić się do nich nieufnie, ponieważ obawiasz się, że ktoś usiłuje cię podrywać lub tobą manipulować, postaraj się chociaż ich wysłuchać. Nie szukaj ucieczki, zależnie od przyzwyczajeń czy własnych lęków, w umniejszaniu swojej wartości, powtarzając sobie na głos lub w myślach: „On mnie wcale nie zna. Gdyby zobaczył moją codzienność, na pewno by tak nie powiedział”.

Możesz również poznać swoje zalety dzięki wadom, z powodu których robisz sobie największe wyrzuty. Tym samym, jeżeli ulegniesz swojej skłonności do mówienia nieprawdy i poczujesz się nieswojo, możesz być pewien, że są w tobie większe pokłady uczciwości, niż mógłbyś przypuszczać.

Kiedy doczytasz ten tekst do końca, zapisz co najmniej trzy zalety, jakie posiadasz. Posłużą ci one za podstawę. A potem dodawaj do nich dzień po dniu inne mocne strony, które w sobie odkryjesz, i przyjmij je z wdzięcznością.



opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama