Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Yves Boulvin
Powtórnie się narodzić
isbn: 978-83-7580-371-6
Yves Boulvin proponuje czytelnikowi wędrówkę, wychodząc z założenia, że wewnętrzne przeobrażenie wymaga czasu i może się dokonać jedynie dzięki codziennym ćwiczeniom i pogłębionej refleksji. Książka jest więc oparta na rocznej progresji, zawierającej cztery etapy, z których każdy przypada na kwartał (wyzwolenie się od przeszłości – powtórne narodziny – nabieranie zaufania do siebie – otwarcie się na życie wieczne). Autor w swojej wędrówce proponuje jeden temat na miesiąc i jeden przedmiot medytacji na każdy dzień roku. Książka łączy zagadnienia psychologiczne i duchowe, aby pomóc czytelnikowi w budowaniu własnego życia opartego o nowe, szczęśliwsze podstawy.
Wybrane fragmenty:

6 stycznia

Co mówisz o sobie?

Z całą pewnością dążysz do tego, by swobodnie się wyrażać, głosić pewnie swe poglądy, przemyślenia, plany.

Cóż więc przeszkadza ci być takim jak w marzeniach? Co mówiono o tobie, kiedy byłeś dzieckiem? Jakie opinie słyszałeś na swój temat? Przywołaj w myślach słowa, których dzisiaj używasz w odniesieniu do samego siebie. Czy nie nazbyt często oświadczasz innym ludziom: „Nigdy mi się to nie uda...; jestem niczym...; to teraz niemożliwe...; jest już na to za późno”? A przede wszystkim, czy nie nazbyt często powtarzasz to samemu sobie?

Musisz mieć świadomość tego, że wypowiadasz zatrute zdania. Stają się one ciężarem, który waży na twoim życiu. Warunkują w tobie odmowną postawę, w której wyczerpują się twoje siły, a ty się zatracasz. A im częściej je powtarzasz, tym głębiej zakorzeniasz je w swojej psychice i coraz bardziej się zatruwasz.

Porządkujesz swój dom, leczysz swoje ciało, a nie widzisz, że wrzucasz odpadki do własnej piwnicy? Nie zdajesz sobie sprawy z tego, że zaśmiecasz swoją podświadomość fałszywymi poglądami, złudnymi przekonaniami, które niszczą twoją osobowość? Sam doskonale czujesz, że te negatywne słowa wyrządzają ci krzywdę i mogą zranić ludzi, których kochasz, kiedy tylko zaczynasz, wbrew samemu sobie, ponownie odtwarzać to, co ci „uczyniono”.

Czy masz świadomość konsekwencji, jakie niesie za sobą takie samooskarżanie się, kiedy tylko wątpisz w siebie, we własną inteligencję5, w harmonię rysów twojej twarzy, w swoją pamięć? Widzisz, do jakiego stopnia umniejszasz swoją wartość, zamiast odkrywać swą urodę, wsłuchiwać się we własną wrażliwość, dać upust swej kreatywności i pozwolić na swobodny rozwój tej formy inteligencji, jaką posiadasz?

A więc tak jak przewracasz ubranie na prawą stronę, odwróć znaczenie wypowiadanych przez siebie słów, sprawiając, że będą miały dla ciebie pozytywny wydźwięk. Wtedy będziesz mógł przystąpić do realizacji swojego dzieła — dzieła, które ci odpowiada, pozwoli ci się rozwinąć i przyjąć z otwartym sercem radosne i świetlane objawienie tego, czym jesteś naprawdę.5 Por. 23 stycznia.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: dusza umysł cierpienie ciało psychoterapia emocje poglądy pomoc psychoterepeutyczna przeżywanie odtwarzanie schematów wiara we własne możliwości
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W