Kontrolowanie uczuć

Fragmenty książki "Jak żyć z poważnie chorym dzieckiem"

Kontrolowanie uczuć

Jan Aldridge

JAK ŻYĆ Z POWAŻNIE CHORYM DZIECKIEM

Poradnik dla rodziców

ISBN: 978-83-7505-108-7
wyd.: Wydawnictwo WAM 2008

Wybrane fragmenty
Wstęp
Unicestwione marzenia
Każdy podróżuje sam
Ból serca
Chwile wytchnienia
Kontrolowanie uczuć
Dar przestrzeni
Odwaga odkrywania

Kontrolowanie uczuć

Strach przed przytłoczeniem, utratą kontroli, przed tym, że sobie nie poradzimy, jest uczuciem paraliżującym. To on powoduje, że po to, by móc funkcjonować, zamykamy się na emocje, które nas ogarniają. Taka strategia jest bardzo pomocna na krótką metę, jednakże gdy stosujemy ją przez dłuższy czas, paradoksalnie czyni wielkie szkody w nas samych, naszych bliskich i dzieciach. Na dłuższą metę zamiast pomagać nam radzić sobie z długotrwałą opieką nad kimś bliskim, pozbawia nas uczuć, przestajemy zdawać sobie sprawę z bólu i panować nad nim, a powolutku do naszego wnętrza sączy się trucizna. Jeśli jednak zapanujemy nad strachem, pozwolimy sobie na odczuwanie i będziemy w stanie rozpoznawać nasze prawdziwe uczucia, powoli i niepostrzeżenie rozpocznie się proces transformacji. Gdy przyznamy się uczciwie do tego, co czujemy, przynajmniej samym sobie, nasze prawdziwe emocje staną się częścią procesu zmian pozwalających nam w dalszym ciągu reagować prawidłowo.

Naprawdę głębokie, wszechogarniające emocje mogą wydać się straszne, obce i porażające. Jednakże jeśli będziemy w stanie podjąć ryzyko i część energii poświęcić na to, by je dostrzec i poznać, może powoli uda nam się je oswoić. Zbyt często uciekamy od tego, co czujemy. Równie często to ignorujemy. Zachowujemy się jak dorośli, ale emocjonalnie ciągle możemy być na poziomie małych dzieci. Pogrążeni w bólu rodzice starają się zagłuszyć swoje uczucia i, co zrozumiałe, mogą odczuwać niechęć do tych chwil wytchnienia, które pozwalają na chwilę przystanąć, pomyśleć i coś poczuć. Odrzucenie jest sposobem na nadmiar emocji. Nieustanne myślenie o tym, co się dzieje teraz, i o tym, co może nastąpić, jest nie do zniesienia, zbyt nas obezwładnia. W tym momencie życia, gdy i tak jesteśmy pochłonięci chorobą dziecka, wydaje się, że ciągłe bycie zajętym pomaga uśmierzyć ból spowodowany myślą o tym, co ma nastąpić. Większość z nas jest tak ukształtowana, iż żywimy przekonanie, że dyskomfort jest czymś złym. Staramy się go unikać. A przecież nie jest to do końca prawdą. Są chwile, kiedy niepewność jest rzadkim darem. Jeśli pozbawimy się jej z premedytacją, pogrążając się w krzątaninie, skończymy, tracąc coś ważnego, co mamy w zasięgu ręki.

czytaj dalej >>

 

W Polsce jest wiele dzieci, które po ciężkich urazach mózgu wymagają skomplikowanego leczenia oraz długiej i kosztownej rehabilitacji neurologicznej.

Nie ma w kraju miejsca, gdzie takie dzieci mogą być leczone i rehabilitowane do półtora roku od urazu, co stwarza ogromną szansę powrotu ich do zdrowia.

Fundacja Ewy Błaszczyk „AKOGO?” zbiera fundusze na budowę pierwszej w kraju kliniki „Budzik”, przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Kliniki na 15 łóżek, gdzie mali pacjenci będą leczeni według indywidualnego programu ustalanego przez lekarzy, rehabilitantów, psychologów i rodziców.

26 listopada 2007 r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Kliniki „Budzik”.

Włączając się w naszą akcję i wpłacając darowiznę na konto fundacji „Akogo?” dokładacie Państwo cegiełkę do wspaniałego projektu pomocy dzieciom.

Każda cegiełka jest niezwykle cenna.

Każde dziecko jest najważniejsze na świecie dla swoich rodziców, ale także dla świata.

Fundacja Ewy Błaszczyk
„Akogo?”
Organizacja Pożytku Publicznego
fundacja@akogo.pl
01-673 Warszawa, ul. Podleśna 4
KRS: 0000125054
Konto Fundacji „AKOGO?”:
54 1440 1101 0000 0000 0566 9774

Ratujmy dzieci!
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama