Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Klaus Dietze, Manfred Spicker

ILE MOŻNA WYPIĆ?
Poradnik

ISBN: 978-83-7767-011-8
wyd.: Wydawnictwo WAM 2012

Spis wybranych fragmentów
Wprowadzenie
Między konsumpcją a nadużywaniem alkoholu
Alkohol - przyjaciel wprawiający w dobry nastrój
Modele picia wśród młodego pokolenia
Wszystko pod kontrolą?
„Normalne” picie


Wszystko pod kontrolą?

W Niemczech około 90% dorosłej populacji pije alkohol. Według już wspomnianych, najnowszych badań statystycznych Niemieckiej Agencji ds. Uzależnień około 18% dorosłych znajduje się w grupie konsumentów podwyższonego ryzyka. W tej grupie znajdują się osoby pijące alkohol w sposób problemowy, które trudno ująć w jednoznaczne ramy, oraz około 6% dorosłych, których również nie sposób przebadać papierkiem lakmusowym, a które nadużywają alkoholu w dużych ilościach, względnie są już od niego uzależnieni. Z uwagi na kompleksowo oddziałujące na siebie czynniki przyczyn, które przybliżymy w następnym rozdziale, nikt nie może wykluczyć, że sam nie wpadnie w nałóg alkoholizmu. Dlatego też wydaje się wskazane:

 • aby krytycznie obserwować własne postępowanie w przypadku picia alkoholu,
 • zasadniczo ostrożnie obchodzić się z alkoholem oraz
 • delektować się alkoholem tylko w małych ilościach.

  Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich problemów psychospołecznych, także problemy alkoholowe nie spadają z nieba. Z reguły występuje dłuższa faza wstępna, podczas której rozmaite znaki ostrzegawcze sygnalizują narastające zagrożenie. Istotną właściwością problemów alkoholowych jest jednak fakt, że sama osoba, której one dotyczą, a także jej otoczenie, uświadamiają sobie znaki ostrzegawcze najczęściej dopiero w daleko zaawansowanym stadium uzależnienia. Powodem tego stanu rzeczy jest obecność alkoholu we wszystkich sferach życia oraz wolno przebiegający proces, w którym rozwijają się problemy wywołane piciem alkoholu. U początków picia oraz przez większą część fazy wstępnej zachowanie osoby zagrożonej nałogiem nie odróżnia się bowiem od zachowania środowiska, w jakim żyje.

  opr. ab/ab •  


  Podziel się tym materiałem z innymi:


  Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież alkoholizm alkohol picie alkoholicy trndy picia pijacy terapeuci
   
  © Fundacja Opoka 2017
  Realizacja: 3W
  © Fundacja Opoka 2017
  Realizacja: 3W