Katecheza dla dzieci najmłodszych
Cel: osobiste spotkanie z człowiekiem powołanym oraz przyjęcie słowa z konkretnym zadaniem do wypełnienia. Dlatego wybieramy znane postaci, a wiadomości o ich życiu są tylko tłem do spotkania.
Pięć obrazów, plakatów lub przezroczy ukazujących: Jezusa Dobrego Pasterza, Apostoła Piotra, św. Brata Alberta, Jana Pawła II, Matkę Teresę z Kalkuty, (można wybrać także inne postaci świętych, błogosławionych lub znanych współczesnych chrześcijan). Kaseta z nagraniem piosenki powołaniowej, np. "Barka", "Posyłam was", "Na mej drodze staną Jezus" lub innej. Karteczki ze słowami wymienionych postaci, w ilości odpowiadającej grupie katechetycznej. Wybrać pięć miejsc w klasie i umieścić w nich obrazy poszczególnych postaci, obok obrazów dyskretnie umieścić karteczki ze słowami, umożliwić przejście do wyznaczonych punktów sali.
Aniele Boży...
Zapowiadamy piosenkę, stawiamy dzieciom pytanie, by spróbowały powiedzieć o jakim wydarzeniu ona opowiada. Po wspólnym wysłuchaniu zbieramy opinie dzieci i prowadzimy do konkluzji na temat powołania. Dokonujemy zapisu tematu katechezy na tablicy i rozszerzamy ja, zapowiadając kolejny tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Wskazujemy znane dzieciom osoby kapłanów, sióstr zakonnych i innych świadków Ewangelii.
Wprowadzeniem do każdego spotkania jest fragment piosenki o powołaniu (stopniowo dzieci mogą włączać się w śpiew). W zależności od warunków, można przed każdym zatrzymaniem wykonać jedno okrążenie sali katechetycznej. Jeżeli to jest niemożliwe, poszczególne postaci eksponujemy na tablicy, a dzieci pozostają na swoich miejscach.
Katecheta stawiając kilka prostych pytań, omawia postać Jezusa Dobrego Pasterza. Następnie wskazuje na przygotowane dla każdego dziecka słowo. Jedno z dzieci poszukuje przygotowanej karteczki i odczytuje głośno tekst: "Jeżeli chcesz być doskonałym... chodź za Mną!" (Mt 19,21). W rozmowie z dziećmi trzeba podjąć decyzję wędrowania za Dobrym Pasterzem i zapytać: Kogo jeszcze na Jego drodze można spotkać? Każde dziecko po podjętej decyzji, otrzymuje karteczkę z napisem.
Po kilku zdaniach o św. Piotrze należy opowiedzieć sytuację, w której przed sanhedrynem Pierwszy spośród Apostołów powiedział: "Rozsądźcie, czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać was niż Boga?" (Dz 4,19). Na kartkach umieścić napis: "Bądźcie jak posłuszne dzieci" (1 P 1,14). Następnie rozdajemy je pierwszej grupie dzieci, według dowolnego klucza, np. alfabetycznie według imion, podając odpowiednie dla dzieci sposoby wypełnienia posłuszeństwa.
Katecheta opowiada kilka zdań o Bracie Albercie, prosząc go o wskazówkę dla dzieci, aby ich życie stawało się podobne do świętego. Odpowiedź będzie umieszczona na kartce: "Bądź dobry jak chleb". Według przyjętego klucza, rozdajemy kartki kolejnej grupie dzieci.
Tę postać z pewnością omówią same dzieci. Katecheta powinien powiedzieć, kiedy Ojciec Święty spotkał się w Polsce z dziećmi i naprowadzić na pytanie, co wtedy powiedział dzieciom? Na kartce umieszczamy jedno zdanie ze spotkania Jana Pawła II z dziećmi w Zakopanem w 1997 roku. "Wasze zadanie jest więc następujące: zawsze kochać Pana Jezusa, mieć dobre i czyste serce". Katecheta rozdaje kolejnej grupie kartki, podpowiadając konkretne zadania związane z czystością serca.
Po kilku zdaniach omawiających postać lub po pokazaniu zdjęcia, na którym Matka posługuje wśród ubogich, katecheta rozdaje kartki, na których widnieje napis: "Modlitwa to moja jedyna broń". Wyjaśniając dzieciom to zdanie, należy opowiedzieć zdarzenie z życia Matki Teresy.
Pewnego razu Matka Teresa przekraczała granicę dwóch państw, które żyły z sobą w nieprzyjaźni, w stanie wojny. Zapytana przez żołnierza, który kontrolował jej dokumenty, czy posiada przy sobie broń, odpowiedziała, że tak i wyjęła modlitewnik, mówiąc: Modlitwa to moja jedyna broń.
Katecheta rozwija to zdanie ze wskazaniem konkretnych zadań związanych z codzienną modlitwą.
Wszystkie dzieci powracają na swoje miejsca. Przy cichych dźwiękach piosenki, dzieci przepisują lub (młodsze) wklejają temat katechezy do zeszytu, umieszczają tam otrzymane zadanie i przy pomocy katechety zapisują konkretne, jedno postanowienie, jako zadanie do wykonania w najbliższym tygodniu. Następnie wybrane dzieci mogą przeczytać swe postanowienia.
Można pomodlić się w intencji powołanych i o pomoc Maryi w wypełnianiu postanowień...
Zdrowaś Maryjo...
opr. ab/ab