Księga pociechy (fragmenty)
|
Marek Skwarnicki KSIĘGA POCIECHY
|
|
O godzinie dwunastej według miejscowych stref czasowych, wszyscy katolicy zwykli odmawiać modlitwę Anioł Pański. Na pewno odmawia ją duchowieństwo. Na przykład w Watykanie, jak w wielu innych kuriach biskupich na świecie, w południe wszyscy pracownicy, stojąc, modlą się w ten sposób. Jeżeli więc chcesz się pomodlić w południe, tam gdzie żyjesz, wiedz, że włączasz się w tę bardzo starą, sięgającą początków chrześcijaństwa modlitwę wszystkich członków Kościoła. Nie jest to modlitwa obowiązkowa. Ale jak człowiek jest chory, to przynosi mu ona otuchę. Gdzieniegdzie — w Polsce i na świecie — zachował się zwyczaj, że na Anioł Pański biją dzwony w kościołach.
Rozważmy, dlaczego ta modlitwa może dodawać człowiekowi choremu, cierpiącemu, a nawet pochłanianemu przez rozpacz, otuchy i pocieszać go. Warto zaznaczyć, że właściwie głównym obowiązkiem chrześcijan jest dodawanie ludziom otuchy. Najlepiej zapamiętywane fragmenty Ewangelii to te, gdy Chrystus pociesza ludzi — niezależnie, kim oni są.
Pociechę dla chorych, strapionych, cierpiących ból, może przynieść hymn ku czci Bogurodzicy — Akathistos — wywodzący się z prawosławnej tradycji Kościoła wschodniego, sięgający VI wieku po Chrystusie. Spolszczyłem go i jest używany w różnych klasztorach w Polsce. A oto fragmenty, którymi się możemy modlić każdego dnia podczas modlitwy Anioł Pański.
A kiedy skończył się czas oczekiwania Nadzieja zaświtała pokoleniu Adama i Ewy. Znużeni pracą i przygnębieni życiem ludzie Odkryli ją w sercach swoich.
Raduj się, Pogromczyni szatana, Mądrości odwieczna Raduj się, druga Ewo, która pierwszej przebaczenie niesiesz Raduj się, Bramo niebieska, pod którą podnosi się Adam Raduj się, Matko nadziei na tym łez padole. Raduj się, bo oto staje przed Tobą Zwiastun dobrej nowiny Raduj się, bo przez Ciebie Stwórca przemówił do stworzenia Raduj się, Dziewczę niewinne, Strumieniu, w którym przegląda się słońce Raduj się, Toni przejrzysta, którą światło przenika. Alleluja. * * * Przybył Anioł do Maryi i skłonił przed Nią głowę, Skrzydła rozłożył jak motyl nad kwiatem w rajskim ogrodzie, A cisza była dokoła i wiatr nawet nie śmiał poruszyć liści na drzewie ani źdźbła trawy. I poczęła z Ducha Świętego. Raduj się, ludzkie łono, które Bóg wybrał na mieszkanie Raduj się, otchłani życia, którą Łaska nieba wypełnia Raduj się, Wybranko Miłości, która nie ma początku ni końca Raduj się, Głębio niezmierzona, bo w Tobie spoczywa nowy Adam. Raduj się, w Duchu Mocy łamiącym prawa natury Raduj się, Źródło przebaczenia z Ducha czerpiące siłę Raduj się, Niewinności, odwieczne Przebaczenie Raduj się, Maryjo, bo Twoje serce żywi nadzieją świat cały. Alleluja. * * * Zatrzymały się gwiazdy na wielkich drogach swoich I zadziwione przystanęły na swoich orbitach słońca, Cały wszechświat zamarł na tę jedną chwilę, Zanim padła Najświętszej Dziewicy odpowiedź:
Raduj się, Maryjo z postanowienia Boga Raduj się, w pokorze swojej nie mająca granic Raduj się, bo jesteś naszym mostem z ziemi do nieba Raduj się, Drabino Niebieska, po której Bóg zstąpił. Raduj się, przez aniołów wysławiany cudzie Raduj się, cudów Chrystusowych początku Raduj się, Pogromczyni księcia świata tego Raduj się, Dawczyni odwiecznej Sprawiedliwości. Alleluja. * * * I wyruszyły gwiazdy dalej w drogę odwieczną I potoczyły się słońca po orbitach swoich, Odetchnął nagle wiatr polny w ogrodach Nazaret, Otworzył do lotu Gabriel skrzydła swe potężne.
Raduj się, rzeką łaski porwana potężną Raduj się, Gniazdo cudowne, w którym Duch Święty zamieszkał Raduj się, Matko ludów co przychodzą i odchodzą Raduj się, bo otrzymały ludy obietnicę zbawienia. Raduj się, Kolumno, na której wspiera się Kościół Raduj się, bo jesteś postawiona na znak przyjaźni Pana Raduj się, Drogo po której zstępuje na ziemię Miłość Raduj się, Maryjo, macierzyństwa pełnio. Alleluja.
Na koniec pomódlmy się za zmarłych słowami: „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niech im świeci na wieki. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen”.
opr. aw/aw