Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Sobota ze świętymi

Agnieszka Czylok, ks. Marek Leszczyna

Święta Bibiana

Rozmowa z ks. Markiem Leszczyną, który wyszukuje życiorysy ciekawych, nietypowych świętych. W tej rozmowie mówi nam o św. Bibianie.


Nad grobem św. Bibiany wybudowano kościół. W ogrodzie kościelnym rosły zioła, które były nieocenione w leczeniu bólu głowy i ataku padaczki

AC: Prowadzi ksiądz swój kanał na YouTube.com i umieszcza filmy, które stały się już całym cyklem zatytułowanym „Sobota ze świętymi”. Pewnego dnia„odnalazł” ksiądz ponoć dość nietypową świętą, jaką jest św. Bibiana. W którym wieku żyła św. Bibiana? Kim jest ta, chyba dość mało znana, święta?

Ks. Marek: Św. Bibiana to młoda rzymska święta, dziewica i męczennica, której życiorys jest bardzo ciekawy, tak jak i całej jej rodziny. Św. Bibiana urodziła się w 347 roku w Rzymie. Była córką prefekta rzymskiego św. Flawiana, również męczennika i św. Dafrozy. Bibiana zginęła śmiercią męczeńską przez ubiczowanie. Była przywiązana do słupa i okrutnie chłostana. Działo się to prawdopodobnie ok. 361 roku. Ciało św. Bibiany rzucono na pożarcie psom, które jednak nie chciały go nawet dotknąć. I to już miało świadczyć o jej świętości. Dopiero po dwóch dniach ciało św. Bibiany zostało przekazane krewnym św. Flawiana. Z czasem nad grobem świętej został wybudowany kościół, który zostało poświęcony w 427 roku.

AC: A dlaczego św. Bibiana, zdaniem księdza, jest taka nietypowa?

Ks. Marek: Po pierwsze jest to związane właśnie z kościołem wybudowanym nad jej grobem. Kościół ten otoczony był ogrodem, z którego zioła były nieocenione w leczeniu bólu głowy i ataku padaczki. Po drugie patronat św. Bibiany jest bardzo osobliwy. Jest naprawdę nietypową patronką, bo uciekają się do niej wszyscy cierpiący na… kaca.

AC: I tylko taki patronat przypadł tej heroicznej świętej w udziale? Chyba nie…

Ks. Marek: Nie, nie. Św. Bibiana jest także patronką osób chorych psychicznie i epileptyków.

AC: Można więc powiedzieć, że to jedna z tych świętych, które patronują trudnym sprawom. Dziękuję za przybliżenie postaci św. Bibiany.


opr. ac/ac 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: świętość chrześcijaństwo męczennica heroizm kac zioła chorzy psychicznie Święta Bibiana nietypowi święci epileptycy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W