Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


O. Zbigniew Strzałkowski i O. Michał Tomaszek

Joachim Roman Bar OFMConv, Jarosław Wysoczański OFMConv

Znak miłości w Peru

W dniu 9 sierpnia 1991 r. w miejscowości Pariacoto w diecezji Chimbote w Peru (Ameryka Południowa) zostali zamordowani dwaj kapłani – o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek – z zakonu braci mniejszych konwentualnych (franciszkanów), pracujący tam jako misjonarze duszpasterze. Miejscowa ludność, kapłani i biskupi tamtejsi uważają ich za męczenników.O. Strzałkowski urodził się w Tarnowie w 1958 r., do zakonu wstąpił w 1979 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1986 r., do Peru wyjechał w 1988 r. O. Tomaszek urodził się w Łękawicy koło Żywca w 1960 r., do zakonu wstąpił w 1980 r., wyświęcony na kapłana w 1987 r., do Peru wyjechał w 1989 r. Obydwaj kapłani należeli do krakowskiej prowincji zakonnej OO. Franciszkanów.

Książka dzieli się na trzy rozdziały. Pierwszy dotyczy życia o. Zbigniewa Strzałkowskiego do czasu wyjazdu na misję, rozdział drugi w podobny sposób ujmuje życie o. Michała Tomaszka, rozdział trzeci jest poświęcony okolicznościom męczeństwa obydwu kapłanów, gdyż zginęli w jednym czasie i w jednakowych warunkach.

Autor niniejszego opracowania, jako starszy współbrat w zakonie, osobiście znał obydwu Męczenników, miał dostęp do wszystkich źródeł zgromadzonych w zakonie, starał się sprawdzić podane wiadomości i zgodnie z prawdą obiektywnie je przedstawić.

Do opracowania o życiu i okolicznościach męczeństwa dwóch franciszkanów w Peru dodaje się wspomnienie, które zostawił o. Jarosław Wysoczański, razem z Męczennikami pracujący wówczas w Peru.


Jest to fragment książki:

Joachim Roman Bar OFMConv, Jarosław Wysoczański OFMConv,
Znak miłości w Peru. O życiu dwóch misjonarzy franciszkańskich i ich męczeństwie,
Wydawnictwo Bratni Zew,
ISBN 978-83-7485-257-9

W dniu 9 sierpnia 1991 r. w miejscowości Pariacoto w diecezji Chimbote w Peru (Ameryka Południowa) zostali zamordowani dwaj kapłani – O. Zbigniew Strzałkowski i O. Michał Tomaszek – z zakonu braci mniejszych konwentualnych (franciszkanów), pracujący tam jako misjonarze duszpasterze. Z miłością służyli Bogu i ludziom aż do oddania życia.

Książka zawiera 16 stron kolorowych zdjęć ukazujących życie i pracę O. Zbigniewa i O. Michała w Peru.


opr. ac/ac 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wiara miłość męczeństwo misja Peru znak miłości misjonarze Michał Tomaszek Zbigniew Strzałkowski
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W