26 czerwca w Kostomłotach nad Bugiem odbędzie się Diecezjalne Święto Młodych.
26 czerwca w Kostomłotach nad Bugiem odbędzie się Diecezjalne Święto Młodych.
- Zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy wcześniej, zamiast spotkania młodzieży z diecezji w Niedzielę Palmową organizujemy Diecezjalne Święto Młodych na początku wakacji - informuje ks. Wojciech Hackiewicz, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Ideą spotkania jest przeżycie jedności z papieżem, a w tym roku w sposób szczególny promocja najważniejszego międzynarodowego spotkania z Ojcem Świętym - Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie w 2011 r. - dodaje.
DŚM stanie się szczególne także ze względu na miejsce, w którym się odbędzie. Kostomłoty nad Bugiem to ostatnia działająca parafia neounicka, stanowiąca doskonały przykład zachowania jedności chrześcijan różnego obrządku. - To pamiątka po wielkim dziele jedności, jakie miało miejsce na naszych terenach, tj. po Unii Brzeskiej - przypomina ks. Hackiewicz.
Tematyka spotkania ma zatem skupić się wokół jedności. Jak wiadomo, największą przeszkodą do zaistnienia jej między ludźmi jest nasza skłonność do grzechu, a to zawsze ostatecznie kończy się budowaniem murów między nami. Dlatego właśnie DŚM odbędzie się pod nazwą „Jerycho Młodych”. - Będziemy próbowali zburzyć mury, jakie dzielą ludzi. Przede wszystkim spróbujemy otworzyć młodym oczy na fakt istnienia podziałów w naszym społeczeństwie: murów politycznych, ekonomicznych, wynikających choćby z różnic w zamożności, co z kolei generuje zazdrość itd. - wyjaśnia diecezjalny duszpasterz młodzieży.
- W spotkaniu wezmą udział niepełnosprawni, którzy będą świadczyć o życiu za murem mentalnym, gdy człowiek ma poczucie bycia traktowanym jako ten „inny”, czy nawet z powodu barier architektonicznych. Świadectwo dadzą też byli więźniowie; ci, którzy dosłownie żyli za murem, a teraz stają wobec muru społecznej nieufności, stereotypów i muszą na nowo ułożyć sobie życie, wejść w społeczność, zdobyć jej zaufanie. Mamy również w planach zaproszenie małżeństwa, które opowie o murach w relacjach rodzinnych, bo to również nasza codzienność - wyjaśnia ks. Hackiewicz.
Gośćmi specjalnymi spotkania będą artyści z „Mumio”, lecz wystąpią oni nie w charakterze kabaretu, ale jako świadkowie wiary. Mało kto o tym wie, ale poza sceną wielu artystów odważnie świadczy o swojej wierze w Chrystusa - zdradza ks. Wojciech.
- Centrum spotkania stanie się Eucharystia, która jest źródłem prawdziwej jedności, bo tylko ludzie zjednoczeni z Chrystusem mają w sobie siłę przebaczyć, pomyśleć o drugim czy wreszcie żyć, a nawet umrzeć dla i za drugiego. Eucharystia buduje prawdziwą, autentyczną jedność. Przygotuje nas do niej specjalne para-nabożeństwo „burzenia murów”. Uczestnicy spotkania wniosą „Arkę”, którą będzie Pismo Święte, chcemy, aby pojawiły się również trąby jerychońskie. Będzie modlitwa, świadectwo, śpiew. Po Eucharystii na placu przed świątynią zostanie poświęcony gigantyczny krzyż - znak pojednania człowieka z Bogiem w Jezusie Chrystusie - wyjaśnia ks. Hackiewicz. - Wystosowaliśmy również zaproszenie do młodzieży katolickiej greckiego obrządku, tak z Białorusi, jak i z Ukrainy. Liczymy, że przynajmniej delegacje będą dzielić z nami radość. W ten sposób znak przekraczania murów języka, kultury, a często i blizn niełatwej historii ku jedności w Chrystusie stałby się jeszcze wyraźniejszy.
Każdy uczestnik spotkania będzie miał okazję skorzystać ze spowiedzi świętej, szkoły chrześcijańskiej medytacji czy po prostu porozmawiać z księdzem lub psychologiem. Na czas spotkania w kościele przewidziano adorację Najświętszego Sakramentu, będzie więc sposobność do modlitwy i refleksji. Tam, gdzie młodzi są razem, nie może też zabraknąć dobrej muzyki i tańca - opowiada duszpasterz. Organizatorzy przygotowują dwa koncerty: jeden w piątek wieczorem (zagra zespół „Porozumienie”), drugi w sobotę (zebranym zaprezentuje się Wiola Brzezińska i zespół M.D.L.).
- Chcemy, aby w Diecezjalnym Święcie Młodych udział wzięły osoby nie przypadkowe, lecz takie, które rzeczywiście pragną przeżyć owocnie czas spotkania - podkreśla ks. Hackiewicz.
W każdym dekanacie są księża, tzw. dekanalni duszpasterze młodzieży, którzy będą odpowiedzialni za zapisy oraz organizację grupy z dekanatu. Wolelibyśmy, żeby wyjazdy na „Jerycho” były skoordynowane tak, by dekanat wybrał się jednym autokarem. Takie rozwiązanie porządkuje i upraszcza wiele kwestii.
Młodzi, którzy zechcą wybrać się na „Jerycho”, powinni zgłosić chęć wyjazdu do księdza czy katechety w swojej parafii, a następnie zostaną skontaktowani z dekanalnym duszpasterzem młodzieży. Tam otrzymają odpowiednie formularze zgłoszeń. Takie są dzisiaj wymogi spotkań masowych. Dane kontaktowe znajdą się również na plakatach promujących spotkanie. Chcemy zaznaczyć, że spotkanie adresowane jest do młodzieży w wieku od 3 klasy gimnazjum w wzwyż.
- Do Kostomłotów można ściągać już w piątek, 25 czerwca, i zamieszkać pod namiotem. Recepcja ruszy o 18.00. Przewidzieliśmy dwa pola namiotowe: oddzielne dla dziewcząt i chłopców. Izraelczycy byli ludem koczowników i mieszkali w namiotach, podobnie my będziemy „koczowali” w namiotach „pod murami Jerycha”, by je następnie zdobyć, burząc mury w naszych sercach. Liczymy na liczny odzew młodych ludzi, tym bardziej, że są to pierwsze dni wakacji - wyjaśnia duszpasterz. Można się domyślać, iż warunki pobytu będą polowe. Zapewnimy wszystkim dostęp do tego, co niezbędne do życia, ale trzeba się przygotować na przygodę pod namiotem. Dla wielu będzie to pierwszy taki egzamin z życia, choćby ze względu na zimną wodę w prowizorycznych myjniach - dodaje z uśmiechem ks. Hackiewicz. Organizatorzy zapewniają gorącą herbatę, zupę w sobotę, ale pozostały prowiant każdy przywozi we własnym zakresie - najlepiej zorganizować się w ramach dekanatu w grupy żywieniowe, jak na pielgrzymce. Kostomłoty to mała miejscowość, więc może być trudno z zaopatrzeniem - zwraca uwagę ks. Hackiewicz.
- Nasze spotkanie zakończy się w sobotę w nocy, ale kto będzie miał ochotę, może zostać do niedzieli. Wtedy to w parafii odbędzie się odpust ku czci Męczenników z Pratulina. Całe spotkanie kończy się pięknym akcentem: modlitwą przez wstawiennictwo tych, którzy bronili jedności Kościoła Chrystusowego, aż po ofiarę z życia. Na odpust zaprasza w sposób szczególny proboszcz parafii ks. Zbigniew Nikoniuk - współorganizator spotkania. W tym miejscu należą mu się wielkie dzięki za zaproszenie i wszelką pomoc.
Raz jeszcze serdecznie zapraszam wszystkich młodych katolików pod mury naszego nadbużańskiego „Jerycha”.
opr. aś/aś