Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Ostra polaryzacja ważniejsza od prawdy?

ks. Mirosław Tykfer

Prorocy niedoli

Prorocy niedoli - foto
Autor/źródło: Pixabay, falco


źródło: Przewodnik Katolicki

Kiedy tylko widzimy papieża Franciszka i jego poprzednika razem, jest to powód do wielkiej radości dla wszystkich i piękny przykład jedności w Kościele — powiedział w minioną niedzielę ks. Federico Lombardi, były rzecznik Watykanu. To byłby dobry komentarz także do naszej papieskiej rubryki „Słowa klucze”. Prezentujemy w niej myśli papieża Franciszka w zestawieniu z wypowiedziami Jana Pawła II i Benedykta XVI. Świadomie podkreślamy odmienność ich języka czy nawet argumentacji. Odnajdujemy jednak także ich fundamentalną zgodność co do drogi, na której prowadzą Kościół w duchu odnowy zapoczątkowanej na Soborze Watykańskim II. Poczynając od papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, którzy sobór współtworzyli, po papieża Franciszka, który jest jego entuzjastą.

Ale czy sobór nie zrodził wielu problemów w Kościele? Czy były i nadal są jego niewłaściwe interpretacje i nadużycia? Oczywiście, że tak. Tylko że kto dziś pamięta, że już w dzień otwarcia obrad Jan XXIII przyznał: „Niekiedy ranią Nasze uszy insynuacje dusz, gorliwych nawet, ale pozbawionych rozeznania i umiaru. W czasach współczesnych widzą one tylko odstępstwo i upadek, (...) jak gdyby w okresie poprzednich soborów powszechnych wszystko dokonywało się wśród triumfu idei chrześcijańskiego życia”. Ten realizm papieża jednak nie przytłaczał. „Nam zaś wydaje się, że nie należy zgadzać się z tymi prorokami niedoli, którzy występują jako zwiastuny wydarzeń zawsze nieszczęśliwych” — dodał.

Dzisiaj też nie brakuje „proroków niedoli”, którzy obwieszczają same nieszczęścia z powodu pontyfikatu papieża Franciszka. Te samozwańcze autorytety w ostrej ocenie Kościoła chyba zbyt łatwo, a czasami zupełnie nieodpowiedzialnie, podrywają zaufanie do obecności Ducha Świętego w Kościele za cenę swojej dziennikarskiej wyrazistości. Tak, dialog w Kościele jest potrzebny, ale nie w tabloidowym stylu. Poważnego dialogu w Kościele uczył nas papież Benedykt XVI i tej lekcji nie można zapomnieć. Nie mogą jej zapomnieć nasi domorośli „prorocy niedoli”.

Ks. Mirosław Tykfer, Redaktor naczelny tygodnika Przewodnik Katolicki

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: tradycja wierność nauczanie krytyka doktryna Sobór Watykański II publicystyka dziennikarstwo odstępstwo tabloid papież Franciszek
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W