Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Kajetan Rajski

STRACIŁEŚ WIARĘ?

„Jak odzyskać wiarę?” – to pytanie, które powinien zadać sobie każdy, kto odszedł od Boga i Kościoła. Jednak zanim postawi sobie to pytanie, powinien spytać samego się, czy w ogóle chce do wiary wracać.

Obraz Kościoła wśród przeciętnych ludzi jest bardzo uproszczony i stereotypowy. Często ludzie wierzący nie zdają sobie sprawy jak bardzo. Nigdy nie zapomnę pewnego mężczyzny, który – „nadając” na Kościół – stwierdził, że codziennie, na każdej Mszy św., zbierana jest składka. Inny z kolei myślał, że „cała robota” księdza to odprawienie Mszy w niedzielę i przejście po składce.

Nie dziwmy się zatem, że ludzie, którzy nie otrzymali obrazu Kościoła wierzącego, łatwo się od niego odwracają. Potrzeba niemało wysiłku i samozaparcia, by spróbować „odzyskać wiarę”.

Z pomocą przychodzi książka „Jak odzyskać wiarę”. Jest to wywiad, przeprowadzony przez Tomasza Rowińskiego, publicystę „Frondy” i „Christianitas”, z ks. Mirosławem Cholewą, doktorem teologii dogmatycznej, który swoją wiedzę łączy z pełnieniem funkcji proboszcza. Rozmówcy podejmują w książce tematy, które mogą frapować współczesnego czytelnika, często obojętnego na sprawy wiary. Zadając pytanie: „Czy potrzebujemy Kościoła?”, Tomasz Rowiński nie wyczekuje tylko twierdzącej odpowiedzi, ale drąży temat, niejako by przekonać wszystkich nieprzekonanych. Ks. Mirosław Cholewa podejmuje również ważny temat wychowania katolickiego, ponieważ dom jest kolebką zarówno naszej wiary, jak i jej braku. Czasem wyjaśniając wydawałoby się nawet najprostsze problemy, jak np. „co to jest relacja z Bogiem?”, rozmówcy wykonują olbrzymią pracę intelektualną i duchową. Mimo że z pewnymi tezami się nie zgadzam (jak chociażby formy „aktywności wewnątrzkościelnej”), to jednak muszę przyznać, że książka ta stanowi cenną pozycję zarówno dla poszukujących Boga, jak i tych, którzy chcą im w tym poszukiwaniu pomóc. Trzeba dodać, że jako suplement wywiadu, w książce znajdują się świadectwa nawróconych osób, bardzo spektakularne i fascynujące. Zamieszczony został również list naszego papieża Benedykta XVI „Porta fidei” na Rok Wiary.


Ks. Mirosław Cholewa, Tomasz Rowiński „Jak odzyskać wiarę”, Wydawnictwo M, 2012, www.ksiegarniakatolicka.plopr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Kościół wiara Bóg wierzyć

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W