Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


+ Jerzy Mazur, SVD

Z życia Kościoła na Syberii

(...) Przy okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego chciałbym podzielić się również radością z życia Kościoła we Wschodniej Syberii. Jak ubiegły 2001 rok w naszej Apostolskiej Administraturze był poświęcony Matce Bożej, tak obecny został oddany osobie również bliskiej Jezusowi, świętemu Józefowi. Właśnie On, Opiekun Świętej Rodziny z Nazaretu został obrany patronem naszej Diecezji, która 11 lutego 2002 roku została powołana do życia przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest to wielki moment historyczny dla odradzającego się Kościoła na Syberii. Świętemu Józefowi oddajemy wszystkie rodziny naszego lokalnego Kościoła. Jemu również pragniemy poświęcić nowy kościół w Angarsku (45 km od Irkucka), którego budowę rozpoczniemy w tym roku. Plany tego kościoła przygotował pan Krzysztof Chwalibóg z Warszawy. Prowadzone są także prace nad przygotowaniem planów budowy sanktuarium pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego w Usolu Sybirskim, gdzie zapewne w kwietniu przyjadą siostry karmelitanki, a już rozpoczęły pracę z najbiedniejszymi siostry albertynki. W innych miastach Syberii Wschodniej i Dalekiego Wschodu: w Krasnojarsku, w Jakucku, w Magadanie, Ułan-Ude, Czicie trwają także budowy kościołów i mamy nadzieję, że w tym roku dwa z nich zostaną ukończone.

Przede wszystkim pamiętamy o najbiedniejszych, których okres zimowy najbardziej doświadcza. Cały czas pracuje „Caritas” rozdzielając pomoc zimową najbiedniejszym. Pracują stołówki dla dzieci ulicy prawie we wszystkich miejscowościach, gdzie są nasze wspólnoty parafialne. Siostry zakonne zbierają dzieci w kanałach ciepłowniczych różnych miast, myją je, ubierają, karmią i uczą same lub prowadzą do szkoły. Wyrażam więc wdzięczność za pomoc materialną dla dzieci, którą otrzymaliśmy od dobrodziejów z Polski.

Dwudziestego stycznia poświęciłem organy w katedrze irkuckiej, których głos będzie rozbrzmiewał na chwałę Bożą. Duch modlitwy i skupienia w łączności z muzyką organową pomagał w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Właśnie 24 lutego, w ten sam dzień, gdy w Asyżu przedstawiciele różnych religii i wyznań chrześcijańskich zgromadzili się wspólnie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, także w irkuckiej katedrze wspólnie z przedstawicielami różnych religii i wyznań modliliśmy się o pokój na świecie.

Cieszymy, że Pan Bóg błogosławi naszej pracy i pomaga pokonywać różne problemy, które zwłaszcza w ostatnim czasie zdają się nasilać. Pragnę wyrazić wdzięczność za pomoc duchową i materialną, jakiej doświadcza Kościół we Wschodniej Syberii.

Z obietnicą modlitwy
+ Jerzy Mazur, SVD
Biskup w Irkucku


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Caritas pomoc Syberia Irkuck Jerzy Mazur Krasnojarsk Jakuck Ułan-Ude Magadan

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W