Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Zaskoczył Nas... Bohaterowie Pontyfikatu Jana Pawła II

Aleksandra Zapotoczny

Nie każdy wie, że...

Nie każdy wie, że... - foto
Autor/źródło: Pixabay, joaoaugustof

Anegdoty i ciekawostki przechowywane przez ludzi z najbliższego otoczenia Świętego Jana Pawła II.


Kiedy Jan Paweł II umierał, pod jego poduszką była rękawiczka Ojca Pio. Włożył ją tam ksiądz Kazimierz Przydatek, jezuita, będąc przekonany, że Ojciec Pio albo papieża uzdrowi, albo weźmie za rękę w swojej rękawiczce i zaprowadzi do niebios…

***

Massimo Sansolini niósł trumnę z papieżem. Nie odczuwał ciężaru fizycznego, ale ten duchowy, związany z bólem wewnętrznym.

***

Po każdej audiencji generalnej papież miał podrapane ręce, bo ludzie, chcąc się z nim przywitać, czy też dotknąć, drapali go. Ale on nigdy się na to nie skarżył. Incydent ten wyjawił Francesco Pasanisi, który stał u boku papieża jako szef ochrony. To on jechał w papieskim aucie 13 maja 1981 roku, kiedy kula zamachowca trafiła papieża. Jego poplamione papieską krwią spodnie trafiły do Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Na wadowickiej ekspozycji znajduje się także pistolet, z którego strzelał Ali Ağca. Dotarł on tam z inicjatywy watykanisty Franca Bucarellego, który przeprowadził wywiad z Janem Pawłem II, dla włoskiej telewizji Canale 5, w kuchence salki katechetycznej kościoła św. Magdaleny w Rzymie.

***

Na nagranym wideo widać dokładnie, za odpowiadającym na pytania papieżem, kuchenny kredens.

***

Sara Bartoli to dziewczynka, którą papież wziął w ramiona na kilka minut przed strzałem zamachowca, dziś ma już trzydzieści dziewięć lat i swojej dwójce dzieci opowiada, że papież obdarzył ją pocałunkiem.

***

Kaja Kwiecińska, krewna Karola Wojtyły wspomina, że biskup Wojtyła spóźnił się na jej ślub, który miał sam celebrować. Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat zapraszał na Watykan swoją maturalną klasę z Wadowic, także wadowicki przyjaciel Jerzy Kluger był nierzadkim jego gościem.

***

Mistrz celebracji liturgicznych, arcybiskup Piero Marini, wspomina jak wśród gałęzi krzewu, podczas jednej z celebracji na powietrzu, szukał Hostii, którą podczas komunii porwał wiatr. Jan Paweł II nie zakończył nabożeństwa zanim Hostii nie znaleziono.

***

Generał Enrico Marinelli, podczas jednej z papieskich tajnych wypraw, na górskim szlaku podzielił się z nim kanapkami, które przygotowała mu żona, a meksykańska dziennikarka Valentina Alazraki, w trakcie jednej z pielgrzymek, włożyła papieżowi na głowę sombrero.

***

Arturo Mari, papieski fotograf, odczuwa obecność papieża każdego dnia, a szczególnych momentach czuje nawet jego perfumy…

***

Autorem zdjęcia, które zostało wybrane na oficjalny portret świętego papieża (odsłonięty w dniu jego beatyfikacji), jest Grzegorz Gałązka.


Aleksandra Zapotoczny – urodzona w Wadowicach, dziennikarz akredytowany w Biurze Stolicy Apostolskiej, mieszka w Rzymie od dwudziestu dwóch lat, autorka książek o Janie Pawle II, świętych i ich relikwiach.

Jest to fragment książki Aleksandry Zapotoczny: "Zaskoczył Nas... Bohaterowie Pontyfikatu Jana Pawła II", którą możemy znaleźć na stronie Wydawnictwa M.


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Jan Paweł II ciekawostki anegdoty św. Jan Paweł II
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W