Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Zbigniew Kaliszuk

2,5 miliona zaangażowanych katolikówW grudniu 2009 r. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC opublikował wyniki ogólnopolskich badań katolickich wspólnot, organizacji, stowarzyszeń oraz instytucji. Warto im się przyjrzeć. Wynika z nich, że w Polsce działa blisko 337 różnych wspólnot i ruchów katolickich, do których przynależy ponad 2,5 mln osób. Najwięcej osób skupiają takie wspólnoty jak: Żywy Różaniec, Chór Parafialny, Zespół Charytatywny, Akcja Katolicka.

Laickie media bardzo często przedstawiają zaangażowanych katolików jako fanatyczny margines. Mają one bowiem świadomość, że wiele osób w swoim postępowaniu kieruje się opinią większości, potrzebą akceptacji społecznej. Wierząc, że jest się w jakiejś zacofanej mniejszości, katolicy są bardziej skłonni do kompromisów z własnym sumieniem, ustępstw na polu moralności i kwestii światopoglądowych. Niestety bardzo często dajemy się nabierać na tą metodę.

2,5 mln ludzi to z pewnością nie jest margines. A przecież jest też wiele osób mających mocny kręgosłup moralny, które do żadnych ruchów katolickich nie należą. Obraz jaki serwują nam media i świat kultury nie ma więc wiele wspólnego z rzeczywistością. To nie zaangażowani katolicy, a lewicowi czy gejowscy aktywiści, choć w mainstreamowych mediach są obecni praktycznie codziennie, stanowią margines.

Z tych badań płyną dla nas proste wnioski. Nie bójmy się odważnie mówić i przyznawać się do naszych wartości! To zwyczajnie wstyd, gdy tak liczna grupa społeczna zachowuje się jakby w ogóle nic nie znaczyła. Nasz głos naprawdę może być bardzo istotny w debacie publicznej!

Ciągle wokół nas jest wiele osób myślących podobnie albo choć poszukujących Boga, wartościowego życia. Jeśli nie będziemy się przyznawać do tego w co wierzymy, to nigdy się o tym nie przekonamy (bo inni milczą tak jak i my), nie pomożemy ludziom, którym nasze świadectwo mogłoby pomóc. A także damy sobie narzucić ideologię lewicy.opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wartości Żywy Różaniec zaangażowanie Akcja Katolicka Kościół w Polsce zaangażowani katolicy grupy parafialne zespół charytatywny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W