Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jerzy Marek Nowakowski

SAMOLOT JAKO ZWIERZĘ DYPLOMATYCZNEW ubiegłym tygodniu władze Rosji ogłosiły, że Moskwa rozpoczyna prace nad wprowadzeniem samolotu bojowego nowej generacji. Niby nic nadzwyczajnego. Przyzwyczailiśmy się, że Rosjanie, nawet w najgłębszym kryzysie znajdują pieniądze na modernizacje swojego wojska. Trudno się zresztą dziwić. Siła militarna jest jedyną legitymacją mocarstwowych aspiracji Moskwy.

Informacja ta przypomniała jednak o problemie, z jakim borykają się od lat polskie rządy. Przetarg na nowy samolot dla polskiego wojska pozostaje nierozstrzygnięty. Co więcej, problemy budżetowe stawiają pod znakiem zapytania świeżo przyjętą ustawę o zakupie samolotów dla polskiej armii. Nie sądzę, żeby w najbliższych latach znalazł się minister finansów, który zgodzi się na wydanie ponad 4 i pół miliarda dolarów na samoloty.

Z drugiej strony musimy mieć świadomość, że powoli oddala się historyczna szansa Polski. Szansa, jakiej nie mieliśmy w naszych dziejach od wielu lat. Dla partnerów na arenie międzynarodowej staliśmy się bowiem w naturalny sposób liderem regionu. Krajem sukcesu gospodarczego, stabilizacji politycznej i silnej armii. Ale aby ten status utrzymać i wzmocnić, należy ponosić koszty, a przede wszystkim przeprowadzić modernizację polskiego lotnictwa.

Jest to najkosztowniejsza część procesu zmian w armii. Na dodatek obciążona wysokim stopniem upolitycznienia. We współczesnym świecie polityka, wojskowość i gospodarka są powiązane nierozerwalnym węzłem współzależności. Obawiam się, że właśnie ta współzależność paraliżowała kolejne polskie rządy. Rachunek polityczny wskazuje jednoznacznie na Stany Zjednoczone jako zasadniczego partnera w modernizacji sprzętu wojskowego. Podobnie zresztą jak rachunek militarny. Z drugiej strony, znajdujemy się pod naciskiem partnerów europejskich. Rywalizując (niezbyt skutecznie) z Amerykanami, Europejczycy powiadają "staracie się o wejście do Unii, to kupujcie produkty europejskie". I jest wreszcie rachunek ekonomiczny, który każe minimalizować koszty zakupów. I wtedy odzywają się nieliczni zwolennicy kupowania, a częściej unowocześniania sprzętu produkcji sowieckiej.

W każdym razie akurat w najtrudniejszym momencie, kiedy nie dysponujemy żadnymi "luzami" w budżecie, decyzje podjąć musimy. Dla obserwatorów polityki podziwiających efektowne wizyty dyplomatyczne temat nie wydaje się szczególnie ciekawy, ale decyzja dotycząca samolotu jest jedną z najważniejszych. W zasadniczy sposób wpłynie na politykę zagraniczną Polski na lata.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Polska Rosja Armia NATO Moskwa wojsko lotnictwo samolot bojowy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W