Kompendium ceremoniarza. Wstęp

Dlaczego kompendium? Powód jest jeden -bardzo prosty: zwięźle i zrozumiale przedstawić kwestie posługi liturgicznej

Kompendium ceremoniarza. Wstęp

Autor zbiorowy

Kompendium ceremoniarza

ISBN: 978-83-7797-027-0
wyd.: Edycja Świętego Pawła,
www.: www.edycja.pl 2011



ks. Damian Kwiatkowski

Wstęp

Głównym celem tego kompendium jest przygotowanie odpowiedniej pomocy dla formowania służby liturgicznej. Chcemy w nim także przyjrzeć się bliżej posłudze ceremoniarza i od tej strony ukazać poszczególne części Mszy św.

Dlaczego kompendium? Powód jest jeden – bardzo prosty: zwięźle i zrozumiale przedstawić kwestie posługi liturgicznej. Często nie jest to takie łatwe, gdyż cała liturgia jest rzeczywistością bardzo bogatą i złożoną. Pragniemy, by kompendium tworzyło praktyczny przewodnik dla tych, którzy chcą dźwigać ciężar odpowiedzialności za oprawę liturgiczną w swojej parafii. Dlatego większą uwagę zwracamy na wymiar praktyczny, mniejszą natomiast na aspekt teologiczny, choć oczywiście, dla lepszego zrozumienia niektórych kwestii, nie można go całkowicie pominąć. Pragniemy krok po kroku zgłębiać Eucharystię, zaczynając od obrzędów wstępnych, aż do obrzędów zakończenia. To pomoże nam w odpowiedni sposób rozdzielić poszczególne funkcje związane z posługą przy ołtarzu, a także poza prezbiterium. Umożliwi także ustawienie wszystkiego w odpowiednim czasie i miejscu, tak by każdy gest i znak oraz słowo stosowane w liturgii były zrozumiałe i przejrzyste.

Należy zwrócić uwagę, że to kompendium jest tylko pewnego rodzaju propozycją. Nie próbujemy wykonać tego, co niemożliwe, czyli ujmować całego bogactwa liturgii w tak krótkim opracowaniu. Jest to schemat poprawnej służby liturgicznej, którą można wykorzystać w każdym z kościołów. Opieramy nasze wskazania na autorytecie podstawowych dokumentów liturgicznych. Należy także pamiętać, że kierując się tymi wytycznymi, trzeba brać pod uwagę tradycje konkretnej wspólnoty parafialnej, zalecenia księdza proboszcza oraz możliwości organizacyjne danej parafii. Kwestie te, na ile to będzie możliwe, bierzemy pod uwagę, wskazując równocześnie źródła w postaci pozycji książkowych czy internetowych, na podstawie których można będzie poszerzać swoją wiedzę.

Powstanie tej skromnej pozycji nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie Księży Rektorów Seminarium Częstochowskiego – dr. Włodzimierza Kowalika oraz dr. Andrzeja Przybylskiego. Autorzy zatem pragną wyrazić swoją wdzięczność za wszelką pomoc, życzliwe przyjęcie pomysłu, cenne rady i doprowadzenie do wydania Kompendium ceremoniarza drukiem.

Kompendium ceremoniarza. Wstęp

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama