Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ksiądz Henryk Józef Nowacki nuncjuszem apostolskim w Słowacji8 lutego Jan Paweł II mianował ks. prał. Henryka Józefa Nowackiego, radcę nuncjatury i kierownika Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu, nuncjuszem apostolskim w Słowacji, podnosząc go do godności arcybiskupa tytularnego Blery.

Ks. prał. Henryk Józef Nowacki urodził się 11 sierpnia 1946 r. w Gunzenhausen (północna Bawaria). Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończył w Bochni. W 1964 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1970 r. w katedrze tarnowskiej. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Ropczycach, gdzie zajmował się m.in. młodzieżą. Duszpasterstwo młodzieży prowadził również jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie. W r. 1974 został skierowany przez abpa Jerzego Ablewicza na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie na wydziale teologicznym uzyskał licencjat z teologii fundamentalnej. Od 1977 r. kontynuował studia w Rzymie: na wydziale teologicznym Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu Angelicum, a także w Papieskim Instytucie Studiów Wschodnich, gdzie specjalizował się w teologii wschodniej.

W 1980 r. rozpoczął studia na Papieskiej Akademii Kościelnej, która przygotowuje księży do służby dyplomatycznej. Jednocześnie studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Angelicum, na którym uzyskał stopień doktora, studiując zarazem prawo międzynarodowe. W okresie studiów rzymskich w czasie wakacji pracował jako duszpasterz we Włoszech, w Niemczech i we Francji.

Pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej rozpoczął w maju 1983 r. jako sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Paragwaju. Po czterech latach został przeniesiony do Delegatury Apostolskiej w Angoli, gdzie do września 1989 r. pełnił funkcję sekretarza. W tym samym roku został oddelegowany do pracy w Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu, gdzie pozostał ponad jedenaście lat, do lutego 2001 r. W tym okresie towarzyszył Ojcu Świętemu w podróżach apostolskich do różnych krajów świata, a także w trzech pielgrzymkach do Polski: w latach 1991, 1997 i 1999. W 1984 r. otrzymał tytuł kapelana Jego Świątobliwości, a w 1993 r. — godność prałata honorowego. Po przejściu wszystkich szczebli służby dyplomatycznej został mianowany nuncjuszem apostolskim. Sakrę biskupią przyjął z rąk Ojca Świętego 19 marca br. w Bazylice Watykańskiej.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Tarnów Słowacja dyplomacja Henryk Józef Nowacki nuncjusz apostolski Bochnia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W