Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Tadeusz Mazowiecki

JERZY I KONTYNUACJA

Niełatwo przychodzi mi wypowiadać się o Jerzym Turowiczu w kilka dni po Jego śmierci. Myślę o Nim i o tym jak bardzo będzie brakowało w Polsce Jego autorytetu. Ale myślę także o dziele Jego życia, o "Tygodniku Powszechnym". I mam przeświadczenie, że sam Jerzy chciałby tego, aby teraz pomyśleć nie tylko o Nim, lecz i o przyszłości dzieła, które zostawia.

Kontynuacja tego dzieła wymaga sprostania tym miarom, jakie przez 53 lata wyznaczał "Tygodnikowi Powszechnemu" Jerzy Turowicz. Zmieniała się sytuacja, zmieniają się gusta, zainteresowania, potrzeby. Miara jednak pozostaje.

Nie wątpię, że zespół ludzi skupionych dziś w "Tygodniku" dobrze rozumie i trudności, i wielkość tej kontynuacji. Czy jednak w dzisiejszym polskim życiu, w polskiej kulturze i w Kościele w Polsce istnieje dostatecznie mocna i głęboka świadomość, że dzieło Turowicza stanowi część naszego wspólnego dobra i dziedzictwa? Czy więc, ponad wszystko inne, stosunek do kontynuacji tego dzieła kształtować będzie poczucie, że pismo to od ponad pięćdziesięciu lat stanowi instytucję polskiej kultury o znaczeniu narodowym?

Odszedł Człowiek, któremu bardzo wiele zawdzięczamy. Mało kto miał życie tak wewnętrznie bogate i tak wytrwale służył temu, co kochał.

Niebu przybył prawdziwy chrześcijanin - jak podobno miał powiedzieć kardynał Deskur na wiadomość o śmierci Turowicza. Wśród nas pozostało Jego dzieło: "Tygodnik Powszechny" - potrzebny dziś wolnej Rzeczypospolitej dla rozwoju kultury obywatelskiej, kultury namysłu i debaty. Potrzebny Kościołowi w Polsce w nowym czasie ewangelizacji.---
Copyright © by Tygodnik Powszechny

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć kultura praca Tygodnik Powszechny wspomnienie Jerzy Turowicz gazeta redakcja epitafium Tadeusz Mazowiecki
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W