Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Józef Puciłowski OP

ŻYJĄCY SYMBOL

O Panu Jerzym nie mogę myśleć i mówić w czasie przeszłym. Dla mnie jest - i pozostanie - stale żyjącym symbolem.

I to podwójnym.

Przede wszystkim, w świecie zmieniających się wartości symbolizuje wierność wybranym ideałom. A nie jest to wierność kostyczna, lecz żywa, pulsująca, której zależy nie na przetrwaniu, ale na objęciu swymi ramionami wszystkiego. Dlatego głos Pana Jerzego wciąż i wciąż tak czysto i wyraźnie słyszalny jest w sprawach Kościoła i społeczeństwa. Chwilowe milczenie tego głosu mówi o sytuacji alarmowej - tak było np. w ponurych latach pięćdziesiątych.

Ale nie tylko wówczas i niekoniecznie tylko odnośnie do kwestii politycznych.

Po drugie, jest On symbolem tych ludzi, których wielkość nie została należycie dostrzeżona za życia. Ich odejście stanowi moment przebudzenia dla wielu, być może wyrzutów sumienia, a na pewno szansę przekroczenia - jakby powiedział Tadeusz Mazowiecki: kredowych kół - czegoś, co było dotąd nieprzekraczalne.

Myślę, że odejście Pana Jerzego do Rzeczywistości, którą tu widział "jakby przez zasłonę", ale służył Jej, jakby dostrzegał w pełni blasku, może być dla nas, jeszcze pielgrzymujących po tej ziemi, momentem zarówno potwierdzenia dokonanych wyborów, jak i odwrócenia się od pozorów, które oferuje wystawa wszelkich kolorowych przynęt, za którymi rozciąga się tragiczna pustka.

Pan Jerzy żył dla Pełni i ufam, że odnalazł się w Jej ramionach.

Józef Puciłowski OP---
Copyright © by Tygodnik Powszechny

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć kultura praca Tygodnik Powszechny wspomnienie Jerzy Turowicz gazeta redakcja epitafium Józef Puciłowski
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W