Myśli, wyznania, refleksje

Recenzja książki: Stefan Kardynał Wyszyński, "Myśli, wyznania, refleksje", Wyd. Arch. Lubelskiej 2001

W Roku Prymasa Tysiąclecia ukazał się w Lublinie ułożony alfabetycznie zbiór skondensowanych spostrzeżeń kard. Stefana Wyszyńskiego. Myśli te zaczerpnięte zostały z Listów pasterskich Prymasa, z „Zapisków więziennych” i z książek: „Wszystko postawiłem na Maryję”, „Kimże jest człowiek”, „Duch pracy ludzkiej”, „Kromka chleba” itp.

„Myśli, wyznania, refleksje” wprowadzają w sam środek rozważań o człowieku, świecie i Bogu. W przystępny i lakoniczny sposób przybliża bogactwo duchowych odkryć Prymasa. Może być równocześnie pomocną lekturą, przewodnikiem po trudnych drogach naszego życia. A kard. Wyszyński, oczekujący na beatyfikację, swą drogę przeszedł w sposób heroiczny. W czasach niezwykle trudnych dla polskiego Kościoła: komunistycznej ateizacji, prześladowań religijnych i relatywizowania wartości był on odważnym nauczycielem wiary, mężnym głosicielem Chrystusa i prowadzącej do Boga Maryi. Kochał Kościół i jemu służył ochotnie i z oddaniem, nie zachwiał się w tej służbie, kiedy przyszło mu ponieść ofiarę prześladowania — kilkuletnie więzienie.

Książka dobrze naświetla podstawy radykalizmu Prymasa, który dawała mu głęboka wiara, osobisty kontakt z Bogiem żywym, Bogiem bliskim człowiekowi i miłosiernym. W centrum maryjnej wiary Prymasa jest Jezus Chrystus — jedyny Zbawca i pośrednik między człowiekiem i Stwórcą. W tym centrum zbawiania jest obecny krzyż jako znak Miłości, znak sprzeciwu i jako Brama zbawiania dla każdego z ludzi.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama