Śp. kard. Louis-Marie Bille

Biogram kard. Louis-Marie Bille (1938-2002)

12 2002 marca zmarł kard. Louis-Marie Billé, arcybiskup Lyonu, prymas Galii, były przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, członek czterech watykańskich dykasterii, w tym Kongregacji ds. Biskupów.

Urodził się 18 lutego 1938 r. w Fleury-les-Aubrais. Święcenia kapłańskie przyjął 25 marca 1962 r. w diecezji Luçon. 10 marca 1984 r. został mianowany biskupem Laval (sakrę biskupią otrzymał 19 maja tegoż roku), 5 maja 1995 r. — arcybiskupem Aix-en-Provence i Arles, a 10 lipca 1998 r. — arcybiskupem Lyonu. 21 lutego 2001 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Francuscy biskupi dwukrotnie wybrali go na przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Funkcję tę pełnił przez 5 lat: od listopada 1996 r. do listopada ubiegłego roku, kiedy to z powodu poważnej choroby podał się do dymisji.

Po ukończeniu studiów specjalistycznych na rzymskim Pontificium Institutum Biblicum oraz w École Biblique w Jerozolimie od 1966 r. prowadził wykłady w seminarium duchownym w Luçon. Od 1971 r. był odpowiedzialny za formację stałą kapłanów oraz świeckich w diecezji. W latach 1978-1981 pracował w Krajowym Biurze Formacji Stałej Kapłanów. Już jako biskup kierował zespołem redakcyjnym francuskiego Katechizmu dla dorosłych. W latach 1991-1996 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Francji ds. Katechezy i Katechumenatu. W 1999 r. uczestniczył w pracach Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Europie.

Zaraz po wyborze na przewodniczącego Konferencji Episkopatu abp Billé zajął się przygotowywaniem francuskiego Kościoła do Światowego Dnia Młodzieży w Paryżu w 1997 r., a potem również do Wielkiego Jubileuszu. Był jednym z głównych promotorów pojednania francuskich katolików ze wspólnotą żydowską w tym kraju. Świadomy roli Kościoła w życiu społecznym, nie wahał się wyrażać stanowiska episkopatu w kwestiach mogących budzić kontrowersje, a dotyczących świeckiego charakteru państwa, religijnej tożsamości Europy, dyskryminacji chrześcijaństwa we francuskim społeczeństwie. Zabierał głos w publicznych debatach dotyczących bioetyki, homoseksualizmu, aborcji, przekonany, że «głoszenie wiary we Francji XXI w. zakłada umiejętność wyrażenia sprzeciwu w obliczu pewnych zachowań, opinii, regulacji prawnych» (z przemówienia do francuskich seminarzystów we wrześniu 2001 r.). Kard. Billé szybko zdobył zaufanie francuskich biskupów, przyczyniając się do realizacji niełatwego zadania budowania jedności w silnie zróżnicowanej Konferencji Episkopatu.

«Człowiek o głębokiej duchowości, który umacniał jedność w każdych okolicznościach i służył prawdzie Ewangelii» — tak scharakteryzował zmarłego kard. Billé Jan Paweł II w telegramie kondolencyjnym.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama