Poszczenie jest piękne i dobrze wpływa na zdrowie! Książka ta proponuje powrót do właściwego odżywiania się
wydawca: Wydawnictwo Bratni Zew
rok wydania: 2008
miejsce wydania: Kraków
ISBN: 78-83-7485-060-5
www.bratnizew.pl
Poszczenie jest piękne i dobrze wpływa na zdrowie! Nie wierzysz? A jednak! Książka ta proponuje powrót do właściwego odżywiania się. Daje praktyczne rady odnośnie poszczenia, diet, oczyszczania organizmu, proponuje ćwiczenia fizyczne oraz oddechowe.
Kiedy czytamy, że choroby wywołane dobrobytem powodują więcej ofiar niż wojny i że 60 milionów Włochów zjada tyle, ile powinno zjeść 80 milionów, to mówienie o poście wywołuje uśmiech. A jednak ta praktyka, która wśród religii ma długą tradycję, jest nie tylko naturalną potrzebą, lecz także terapią duszy, ponieważ pozbawianie się jedzenia oznacza otwarcie się na głód Boga.
Fragment:
Myśląc o Judycie...
O Judycie, dzielnej niewieście, dzięki której Bóg pozwolił jej ludowi odnieść jedno z najbardziej znanych zwycięstw, jakie opisuje Biblia, czytamy, że „pościła przez wszystkie dni oprócz uroczystości i radosnych świąt domu izraelskiego. Była piękna i na wejrzenie bardzo miła” (Jdt 8,6-7). W świetle tego świadectwa, chcielibyśmy spojrzeć na post jako na praktykę, która przywraca nam pierwotną harmonię — kiedy Bóg po stworzeniu człowieka zobaczył, „że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1,31) — i zapowiada życie zmartwychwstałe, gdzie będziemy „jak aniołowie w niebie” (Mk 12,25). Także my dojdziemy do przekonania, że poszczenie jest piękne i dobre! Jednak nie będziemy proponowali standardowych diet dla kobiet, które prowadzą do anoreksji i są w modzie, oraz które nie mają nic wspólnego z celami duchowymi, jakie pragniemy rozpatrzyć w tej książce. A jeszcze mniej sądzimy, by post miał być traktowany jako narzędzie przesadnej troski o zdrowie, bądź jako performance fizyczne.
Oto jak potoczą się nasze rozważania. Przede wszystkim, przedstawimy dwa aspekty postu, czyli poszczenie jako wymóg naturalny i jako doświadczenie religijne, aby od razu skupić się na głębokim sensie jaki ma post. Następnie zbadamy ważne aspekty tej praktyki przedstawiając jej ostateczny cel: nawrócenie serca i zmianę życia. W konsekwencji, duży rozdział poświęcony jest na dokumentowanie ścisłego związku między poszczeniem a medytacją i modlitwą. Zrekonstruujemy historię postu przez wieki. W ten sposób zostanie utorowana droga do ponownego podjęcia starej i zawsze aktualnej praktyki (Część I).
Rozpoczynając zatem rozważania od kilku świadectw dojdziemy do meritum praktyki postu i jego konkretnego stosowania zgłębiając jego charakter terapeutyczny i dokumentując dobroczynne skutki dla zdrowia i zdrowego trybu życia (Część II).
W następnej części powrócimy do pokarmów i wymogów właściwego odżywiania się. Bowiem to jest właśnie efekt poszczenia (Część III).
Tekst został wzbogacony o Ramki, w których przedstawione zostały poszczególne aspekty oraz antologiczne Wstawki do czytania i refleksji. Zebraliśmy w końcu obszerny zbiór Aforyzmów, które dokumentują, że praktyka poszczenia zajmowała ważne miejsce na przestrzeni wieków w chrześcijańskim, i nie tylko chrześcijańskim, świecie (Część IV).
Książka kończy się trzema Apendyksami. W pierwszym przedstawiono, w jaki sposób można pościć przez dłuższy czas podczas dni skupienia (Na „Tydzień postu i medytacji”: ćwiczenia duchowe, fizyczne i oddechowe). Drugi wyjaśnia, jak można przeprowadzić poprzedzające post (i w trakcie trwania postu) oczyszczenie, dzięki któremu post będzie w pełni skuteczny (Praktyki oczyszczenia przed rozpoczęciem postu). Trzeci zwraca uwagę na związek z potrawami i odpowiednie „kombinacje” dla właściwego żywienia się (Kombinacje żywieniowe).
Zapraszamy do księgarni:
opr. mg/mg