Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Źródło: Niedziela

Magdalena Guziak

Imprezy dla ducha i ciałaW tym roku wakacje będą trwały 73 dni. To ponad 100 tysięcy minut, które w tej taryfie NIE przechodzą na następny miesiąc. Pomyśl już teraz, jak je wykorzystać

Wyczekane wakacje, gdy są zasłużonym odpoczynkiem, a nie kontynuacją trwającego od września do czerwca niekończącego się lenistwa, cieszą jak mało co. Zagraniczne wycieczki, a może rejsy po mazurskich jeziorach? Bałtyk czy Tatry? Sielska wiejskość czy wesoły miejski harmider? To chyba nieważne. Liczy się to, by mieć pomysł na dobre wykorzystanie tego czasu. Warto więc zaplanować wakacje już dzisiaj.

Nie prześpij

Urlop od budzika, który przez 9 miesięcy budził Cię swoim natrętnym dźwiękiem? Pewnie. Wyśpij się, odeśpij zarwane noce. Tylko nie zaśpij i nie prześpij wakacji. Dla niektórych może to być zaskakujące, ale faktem jest, że „Słownik języka polskiego” widzi zasadniczą różnicę między „odpoczynkiem” a „lenistwem”. Wakacje mają być tym pierwszym. Co więcej, powinien to być odpoczynek twórczy. Przesiedzenie kilku godzin przed telewizorem jeszcze nikomu nie zaszkodziło, pod warunkiem jednak, że spędza się tak jeden dzień, najwyżej dwa. W dłuższej perspektywie takie lenistwo może nas jeszcze bardziej zmęczyć i sprawić, że zamiast naładować w wakacje akumulatory i wrócić do swych zajęć pełnymi energii, radości i sił, rozpoczniemy nowy rok szkolny czy akademicki bardziej zmęczeni, niż byliśmy pod koniec czerwca.
Bądź kreatywny. Zrób to, na co w ciągu roku nie wystarczyło Ci czasu. Wybierz się na ciekawe szkolenie, załap się na dobre praktyki, popracuj nad kondycją fizyczną. Nie zaszkodzi wziąć codziennie na kwadrans do ręki słownik angielski i nauczyć się 3 nowych wyrazów. Na początku września będziesz znał aż 219 nowych słówek! A może pomyśl o wolontariacie? Pojedź na wycieczkę z dziećmi z domu dziecka, rozejrzyj się, komu pomóc w zrobieniu zakupów.

Przebieraj, wybieraj

Pomyśl też o jakimś wyjeździe, zmianie otoczenia. Oferty wakacyjnego wypoczynku przygotowują nie tylko biura podróży. Ciekawe propozycje imprez dla ciała i ducha mają także różne organizacje młodzieżowe, np. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. To ogólnopolskie zrzeszenie młodych katolików w wieku od 14 do 30 lat. KSM-owicze działają w wielu diecezjach, być może także w Twojej. W ciągu roku podejmują bardzo wiele inicjatyw, teraz zapraszają do wspólnego spędzenia wakacji. Nieważne, czy jesteś poznaniakiem, warszawiakiem czy krakowiakiem — inicjatywy KSM-u adresowane są do wszystkich. W tym roku już po raz piętnasty kilkaset dzieci i młodzieży weźmie udział w przygotowanych przez KSM-owiczów obozach języków obcych „eMKa”. Obozy te, oprócz tego, że zwiększają umiejętności w posługiwaniu się językiem obcym, stwarzają też odpowiednie warunki do rozwijania swoich pasji. Taniec i język, sport i język, jazda konna i język — to nie tylko łączenie przyjemnego z pożytecznym, ale też inwestowanie w talenty i odkrywanie nowych. Do tego ośrodki o wysokim standardzie i piękna okolica: Pyzówka koło Nowego Targu, Bieszczady, Kraków, Ustka, Toruń, Murzasichle i inne. Różne poziomy zaawansowania, różne grupy wiekowe. Od czerwca do sierpnia. Angielski, hiszpański, włoski i niemiecki. Jak się okazuje, młodzieżowa organizacja katolicka może iść w parze z doświadczeniem i profesjonalizmem.
Z propozycji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży mogą także skorzystać ci, którzy w wakacje nie planują szlifowania języków obcych. Obóz taneczny „Hulaj noga do Boga” będzie odpowiedni dla miłośników tańca. Nie tańczysz? — Przyjedź i odkryj radość z kształtowania swojego ciała. Tańczysz? — Przyjedź i pokaż swój styl. Pasjonaci dwóch kółek mogą się wybrać na rowerową pielgrzymkę do sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie w diecezji płockiej. Specjalna oferta czeka na studentów studiujących w Krakowie lub wybierających się na studia do tego miasta. KSM-owicze z Krakowskiego Koła Akademickiego w drugiej połowie września zapraszają na niskobudżetowy obóz adaptacyjny w Bieszczadach. Młodzi nie zapomnieli o tym, że wypoczynek przyda się także ich duchowym opiekunom — już teraz zachęcają zabieganych duszpasterzy do zarezerwowania sobie kilku dni w październiku na ogólnopolskie rekolekcje kapłańskie z udziałem bp. Henryka Tomasika.
To tylko kilka z wielu imprez dla ducha i ciała, które zaplanowano na najbliższe wakacje. Spragnieni wiedzy mogą wziąć udział w warsztatach tematycznych: dziennikarskich, fotograficznych, dla DJ-ów, teatralnych, muzycznych oraz z robotyki (Lego Mindstorms). Natomiast kajakowe rekolekcje na Bobrze czy Bugu będą odpowiednie dla tych, którzy nie boją się wody, przygód i dobrej zabawy.

Decyduj

Co zrobić, aby nie martwić się, że 100 tysięcy minut nie przechodzi na kolejne miesiące? Zaplanować wakacyjny wypoczynek już dzisiaj. A jest w czym wybierać.
opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież odpoczynek rekolekcje wakacje relaks wypoczynek urlop KSM
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W