Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Thomas Merton

Rok z Thomasem Mertonem

Codzienne medytacje

ISBN: 978-83-7318-800-6

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

Wybrane fragmenty
Podziękowania i dedykacja
Ukojenie napięć w samotności
Samotność i łagodność
Podejmowanie politycznych działań
Niezmącony smak Wielkanocy
Jezus na nowo
Czego boję się najbardziej
Boża mowa jest ciszą
Ze skruszonym sercem przed Bogiem
Wewnętrzna cisza
Szczęśliwe zakończenie

Podejmowanie politycznych działań

Jasne i ciepłe poranne słońce. Wcześnie wyszedłem z refektarza, a przechodząc przez nocne pastwiska, słyszałem echo natarczywych okrzyków brata Raymonda (jest lektorem w refektarzu), rozbrzmiewających dzięki głośnikom w pustych stodołach i zabudowaniach gospodarczych. To doprawdy symptomatyczne, że nasz hałas musi się rozlegać dosłownie wszędzie!

W jakim stopniu jest to po prostu pokusa przyjęcia postawy politycznej zamiast etycznej? Czy da się je rozdzielić, gdy idzie na przykład o stanowisko wobec wojny? Jedno jest pewne — zaczyna się wyjaśniać, że sprzeciw wobec wojny nuklearnej to coś więcej niż „pacyfizm”. Podobnie sprzeciw na poziomie moralnym wymaga otwartego wyrażenia swojego stanowiska.

Pytanie brzmi: jak wyraźnie, stanowczo i otwarcie zająć stanowisko, nie pozwalając jednocześnie wykorzystywać się przez tę czy inną grupę nacisku?

Czytam Chuanga-Cy. Zastanawiam się poważnie, czy odpowiedź — jedyna prawdziwa odpowiedź — nie tkwi znacznie głębiej niż w warstwie politycznej bądź etycznej. Polityka i etyka mają oczywiście swoje miejsce, ale tylko pośrednie, tymczasowe. Gdy wszelkie działania graniczą z absurdem, czy należy działać po prostu dlatego, że w innych chwilach działanie było pożądane i istotne? Czy nie przypomina to zastawiania stołu w czasie głodu, gdy nie ma co jeść — po prostu pod wpływem nawyku, przyzwyczajenia?

8 kwietnia 1961, IV, 106—107

 

opr. aw/aw

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość polityka Thomas Merton dziennik działanie medytacje
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W