Bł. Gwidon Maria Conforti

Krótka biografia bł. Gwidona Marii Conforti, beatyfikowanego 17-03-2003

Urodził się 30 marca 1865 r. w bogatej rodzinie ziemiańskiej, w miejscowości Ravadese pod Parmą, we Włoszech. Otrzymał staranne wychowanie chrześcijańskie. Po drodze do szkoły wstępował często do kościoła i tam, jak twierdził później, u stóp krzyża zrodziło się jego powołanie. Mając zaledwie 11 lat, wstępuje do seminarium duchownego w Parmie. Kilka lat później, pod wpływem lektury biografii św. Franciszka Ksawerego sam zapragnął zostać misjonarzem, lecz w realizacji marzeń przeszkodziło mu zbyt słabe zdrowie. 23 września 1888 r. otrzymał święcenia kapłańskie, po czym został profesorem i wicerektorem seminarium duchownego, a później kanonikiem katedry. Ks. Conforti nie przestał jednak myśleć o misjach i 3 grudnia 1895 r. (wspomnienie św. Franciszka Ksawerego) zainaugurował działalność Emiliańskiego Seminarium dla Misji Zagranicznych, które w trzy lata później oficjalnie zostało zatwierdzone jako Kongregacja św. Francisza Ksawerego dla Misji Zagranicznych, dziś nazywana Instytutem Ksaweriańskim. 4 marca 1899 r. seminarium pożegnało pierwszych wyjeżdżających na misje do Chin (obecnie ksawerianie pracują w Chinach, Japonii, Indonezji, w wielu krajach Afryki i w Ameryce Łacińskiej). 9 czerwca 1902 r. ks. prał. Conforti został mianowany arcybiskupem Rawenny, lecz z przyczyn zdrowotnych zrezygnował z urzędu w dwa lata później. W 1907 r. objął obowiązki biskupa Parmy, który to urząd pełnił przez 24 lata, aż do śmierci.

Oprócz pracy w diecezji dodatkowo podjął się sprawowania opieki nad Instytutem Ksaweriańskim. W 1916 r. wraz z ks. Paolo Manną założył Związek Misyjny Księży (dziś: Papieski Związek Misyjny) i sprawował w nim obowiązki prezesa przez 9 lat, począwszy od 1918 r. W 1928 r., nie zważając na problemy zdrowotne wyjechał na cztery miesiące do Chin, aby odwiedzić pracujących tam misjonarzy, swoich wychowanków.

Zmarł nagle, 5 listopada 1931 r., mając 66 lat. Dopiero po śmierci bpa Confortiego ziściło się ostatnie z jego wielkich marzeń: w 1945 r. powstała żeńska gałąź zgromadzenia ksaweriańskiego — Towarzystwo Misyjne Maryi.

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama