Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Komitet Organizujący Kanonizację

Via Etruria 6 00183 ROMA - italia

Tel. e Fax (0039) 06 772678222

E-mail:

Portal: www.santo.donorione.org

Konsystorz: Ks. Orione Świętym 16 maja 2004

(komunikat prasowy)Rzym, 19 luty 2004 r. „Ojciec ubogich, wielki dobroczyńca ludzkości zbolałej i opuszczonej” (Pius XII), „przekonany, że zdobędzie świat poprzez miłość” (Jan XXIII), Ks. Alojzy Orione, będzie wkrótce świętym. Teraz już oficjalnie. Ksiądz z Tortony, będzie ogłoszony świętym w niedzielę 16 maja, jak to zapowiedział Jan Paweł II podczas otwartego konsystorza, który się odbył dziś rano na Watykanie, w Sali Klementyńskiej. Wraz z nim także Włosi Annibale Di Francia, Paola Elisabetta Cerioli, Gianna Berretta Molla, Hiszpan Giuseppe Manyanet y Vivés oraz Libańczyk Nimatullah Al-Hardini.

W Pałacu Apostolskim, gdzie odbył się Konsystorz, byli obecni liczni Kardynałowie oraz prałaci i goście. Delegacji oriońskiej przewodzili przełożeni generalni obydwu zgromadzeń zakonnych, ks. Roberto Simionato i Siostra Maria Ortensia Turati, wraz z postulatorem ks. Flavio Peloso. Rodzinną diecezję Ks. Orione, Tortonę, reprezentowali ksiądz biskup Martino Canessa oraz burmistrz miasta dr Giuseppe Bonavoglia.

Zostaliśmy wezwani na wielkie święto — skomentował ks. Roberto Simionato wyraźnie zadowolony — ale przede wszystkim do wielkie odpowiedzialności: jesteśmy bowiem dziedzicami wielkiego świętego”.

W Rodzinie oriońskiej — jak to się przyjęło zwyczajowo nazywać razem zgromadzenia zakonne Synów Boskiej Opatrzności, Małe Siostry Misjonarki Miłosierdzia, Instytut Świecki, Ruch Świecki oraz różnorodne Stowarzyszenia, które odnoszą się do duchowości Ks. Orione — oczekiwano na datę kanonizacji już od 7 lipca 2003 r., kiedy to został wydany Dekret o cudzie przypisywany Ks. Orione, a dotyczący uzdrowienia, niewytłumaczalnego z punktu widzenia naukowego, pana Pietro Penacca, z ciężkiego przypadku raka płuc.

To wydarzenie będzie dla nas przede wszystkim mocnym przeżyciem duchowym oraz ożywieniem charyzmatu Założyciela: przyprowadzić maluczkich, ubogich i lud Boży do Kościoła i do Papieża za pośrednictwem dzieł miłosierdzia”, powiedziała Siostra Maria Ortensia, Przełożona generalna Małych Sióstr Misjonarek Miłosierdzia.

Kardynał José Saraiva Martins, Prefekt Kongregacji ds. Świętych, określił Ks. Orione jako „jedną z największych i wyrazistych indywidualności wieku XX, dzięki swoim mocnym doświadczeniom, trwałym wartościom, dzięki swoim znaczącym relacjom. Interesował się osobami i problemami życiowymi, społecznymi i religijnymi”, jednakże zastrzegając, iż „jego dynamizm, który uczynił go niestrudzonym i genialnym twórcą wielu relacji i wielu dzieł, był poruszany przez «charitas», tj. gorliwość o «chwałę Bożą» i «dobro dusz»”.

Ks. Flavio Pelos, Postulator Generalny, zdradził niektóre główne ramy programu przewidzianego z racji kanonizacji: „Oprócz ceremonii na Placu Św. Piotra, rano 16 maja, przewidujemy wielką manifestację na cześć Ojca świętego w Auli Pawła VI, w sobotę w przeddzień kanonizacji. Młodzież oriońska spotka się na meetingu międzynarodowym od 14 do 16 maja, zamieszkując w miasteczku namiotowym w Centrum Don Orione na Monte Mario (Rzym). Przywieziemy do Rzymu i Ojcu świętemu wielu chorych i niepełnosprawnych, skarby Kościoła; przybędą do Rzymu „białym pociągiem” oraz innymi środkami; dla nich będą zorganizowany specjalny program. Uroczystości w Tortonie odbędą się 22-23 maja”.

Komitet Organizujący Kanonizację i strona internetowa (http://www.santo.donorione.org) dysponują niezbędnymi informacjami na temat Ks. Orione, jego procesu kanonizacyjnego oraz inicjatyw związanych z uroczystościami.

 

Biuro Prasowe: Gianluca Scarnicci 340.9623835 oraz jak wyżej w nagłówku

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opieka kanonizacja cud orioniści chorzy działalność charytatywna niepełnosprawni Alojzy Orione małe dzieło
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W