Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Św. Maria Eugenia od Jezusa MilleretAnna Eugenia Milleret urodziła się 26 sierpnia 1817 r. w Metzu we Francji w zamożnej i niewierzącej rodzinie. Jej ojciec, liberał i wolterianin, był bankierem. Wychowywana przede wszystkim przez matkę, wyrobiła sobie silny charakter i poczucie odpowiedzialności. Zgodnie ze zwyczajem panującym w tamtej epoce w środowisku społecznym rodziny Milleret otrzymała sakramenty inicjacji chrześcijańskiej, ale do kościoła chodziła tylko od święta. Jak kiedyś powiedziała, dopiero po latach zrozumiała, że pierwsza komunia była dla niej wydarzeniem mistycznym, które otworzyło jej drogę do Kościoła i Chrystusa.

Szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo skończyło się w 1830 r., kiedy ojciec zbankrutował i stracił cały majątek. Gdy rodzice zdecydowali się na separację, Anna Eugenia zamieszkała z matką w Paryżu. Dwa lata później matka zmarła na cholerę.

Przełomowym wydarzeniem w życiu Anny Eugenii były rekolekcje wielkopostne w katedrze Notre Dame w Paryżu, w których uczestniczyła mając 19 lat. Głosił je słynny dominikański kaznodzieja o. Lacordaire, który dobrze rozumiał problemy i pragnienia ludzi słabo znających Chrystusa. Słowa o. Lacordaire'a głęboko poruszyły serce młodej Anny Eugenii, ponieważ znalazła w nich odpowiedź na nurtujące ją pytania. «Rzeczywiście się nawróciłam — pisała — i pojęłam, że pragnę poświęcić wszystkie siły czy raczej całą moją słabość temu Kościołowi, który jako jedyny zna sekret i moc dobra».

W tym samym okresie poznała innego wielkiego kaznodzieję, o. Combalota, który został jej spowiednikiem i wkrótce zrozumiał, że ma do czynienia z osobą wyjątkową. Postanowił, że właśnie z nią założy zgromadzenie zakonne zajmujące się wychowaniem dziewcząt pochodzących z rodzin dobrze sytuowanych, w większości niewierzących. Anna Eugenia, która pragnęła zostać zakonnicą, przyjęła propozycję o. Combalota, rozpoznając w niej wolę Bożą. W wieku 22 lat dała początek Zgromadzeniu Sióstr od Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przyjęła imię zakonne Maria Eugenia i wraz z dwoma młodymi kobietami rozpoczęła życie wspólnotowe. Dwa lata później otworzyła pierwszą szkołę. Zgromadzenie zostało zaaprobowane przez Stolicę Apostolską w 1888 r.

Zmarła 10 marca 1898 r. w Paryżu. Paweł VI wyniósł ją do chwały ołtarzy 9 lutego 1975 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rekolekcje Paryż Maria Milleret Maria Eugenia od Jezusa Milleret Metz Notre Dame Lacordaire Combalot Siostry od Wniebowzięcia NMP
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W