Całą Ewangelię, całe ciało, całemu światu

W Krakowie-Mogile w dniach 14—16 listopada 2013 roku, odbyło się Forum Nowej Ewangelizacji, książka jest podsumowaniem tego wydarzenia

Całą Ewangelię, całe ciało, całemu światu

Andrzej Sionek
(kierownik projektu)

CAŁĄ EWANGELIĘ,
CAŁE CIAŁO,
CAŁEMU ŚWIATU

ISBN: 978-83-277-0173-2
wyd.: Wydawnictwo WAM 2014

Wybrane fragmenty
Wstęp, bp Grzegorz Ryś
Słowo wstępne, Kard. Stanisław Dziwisz
Nie rób sam tego, co możemy zrobić razem!, Andrzej Sionek
Wprowadzenie, Andrzej Sionek

bp Grzegorz Ryś
Kraków

WSTĘP

Zapraszam do lektury materiałów z konferencji, która odbyła się w 2013 roku w Krakowie, pod tytułem Całą Ewangelię, Całe Ciało, Całemu Światu (CCC).

Nie jest to zwykłe zaproszenie do przeczytania po prostu dobrej książki (choć, oczywiście, jest dobra; może nawet bardzo dobra, i — mam nadzieję — znacząca dla polskiej myśli teologicznej). Zdaję sobie bowiem sprawę z tego, że pierwsi sięgną po nią zapewne uczestnicy tamtego wydarzenia. I to oni z całą pewnością będą w najbardziej przekonujący sposób namawiać na tę lekturę swoich bliższych czy dalszych znajomych.

Dla wielu więc z nas owa lektura będzie powrotem: do nieodległej wprawdzie jeszcze, ale już historii. Podejmowany przecież nie po to, by jedynie wspominać — by wydobyć z pamięci „przeszłe” fakty. By doszukać się w sobie tamtych (nawet najmocniejszych) przeżyć i uczuć...

Ta książka została wydrukowana właśnie po to, by nie były one „przeszłe”. Ukazała się przede wszystkim z uwagi na przyszłość! Której potrzebujemy. Która została nam zadana w tamtym wydarzeniu. Duch Święty — wiemy to — jest już znacznie dalej (zawsze nas wyprzedza); dalej też — tak ufamy — jest Jego Oblubienica, Kościół.

Nie czytajmy więc tej książki bez pytania o kontynuację! Nie czytajmy jej bez wiary, że ona jest możliwa, i potrzebna, i przez Niego oczekiwana — więcej: już przygotowana!

CCC pozwoliło nam odkryć (nie tylko zrozumieć, ale doświadczyć!), iż kerygmat jest nam dany nie tylko jako narzędzie ewangelizacji, ale także jako narzędzie ekumenizmu! Kiedy jest razem proklamowany — więcej: kiedy się staje przeżywanym wspólnie wydarzeniem — generuje w nas natychmiast następne pragnienia i pytania dotyczące jedności. Nie są to tylko nasze pytania — to są pytania i pragnienia, jakie ostatecznie wzbudza w nas wszystkich jeden i ten sam Duch.

Każdemu więc, kto sięgnie po tę książkę, najserdeczniej życzę poddania się temu Tchnieniu.
Wiele się na ten temat dyskutuje: Czy i na ile jest możliwa ewangelizacja w wymiarze ekumenicznym? Krakowskie wydarzenie pokazało nam z mocą nie tylko to, że jest możliwa, lecz także to, w jakim tempie i z jaką dynamiką (oraz wiarygodnością!) zmienia się Kościół, kiedy ją właśnie w taki sposób podejmuje.
Przeczytajmy.
I pozwólmy Panu tworzyć — także z nami — ciąg dalszy.

Całą Ewangelię, całe ciało, całemu światu

Jestem wdzięczny bp. Grzegorzowi Rysowi za powierzenie mi zadanie przygotowania tej książki. Nie powstałaby ona, gdyby nie praca wielu oddanych sprawie osób.

Dlatego dziękuję całemu zespołowi EnChristo, który stanął przy mnie i pomógł mi ten projekt zrealizować. Dziękuję Wam wszystkim, którzy spisywaliście teksty. Dziękuję Katarzynie Podobie-Dyk i Barbarze Kłyś za wierne tłumaczenia wystąpień anglojęzycznych. Dziękuję za oddanie w pracy moim najbliższym współpracownikom w tym przedsięwzięciu: doktorowi Piotrowi Musiewiczowi za skrupulatne przeprowadzanie poszczególnych etapów redagowania książki oraz redaktor Dorocie Trzcince za wytrwałe i staranne opracowywanie tekstów i ich korekty. Dziękuję Wojciechowi Zającowi za projekt okładki i oprawę graficzną oraz zespołowi Wydawnictwa WAM, w tym Tomaszowi Ponikło i Jackowi Zarycznemu.

Od czasu Forum CCC upłynął rok. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Mam nadzieję, że ta książka pozwoli nam skuteczniej zmierzać w kierunku wyznaczonym przez tamto wydarzenie.

dr Andrzej Sionek

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama