Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

"Tygodnik Powszechny" nr 15/2009


Wielkanoc z "Tygodnikiem Powszechnym"
Oparta na świadectwie nielicznych wiedza o nieprawdopodobnym wydarzeniu, niezdefiniowana doktrynalnie, nie oparta na strukturze organizacyjnej, bezsilna wobec prześladowców, a głosząca miłość nieprzyjaciół – przetrwała – pisze ks. ADAM BONIECKI we wstępie do wielkanocnego numeru. Co się wydarzyło w tę jedyną niezwykłą Niedzielę – prawie dwadzieścia wieków temu? Kto widzi tylko cierpienie i grób (pusty, pełny, wszystko jedno), ten, pogrążony w smutku, odchodzi od nadziei, nie wiedząc, że już jest Niedziela Zmartwychwstania, że wschodzi światło, tyle że nie tam i nie takie, jak to sobie wyobrażał – czytamy w artykule „A myśmy się spodziewali…”.

Wejdziemy do ogrodu Getsemani, by iść za Jezusem z Nazaretu i towarzyszyć Mu w ostatnich godzinach ziemskiego życia. Będzie to droga bólu, samotności, okrucieństwa, zła i śmierci. Ale będzie to także droga wiary, nadziei i miłości, albowiem grób – ostatni etap tej drogi – nie pozostanie zapieczętowany na zawsze – proponuje abp GIANFRANCO RAVASI w medytacjach Drogi Krzyżowej odprawionej w rzymskim Koloseum w 2007 roku. Medytacje „Tygodnik” publikuje pod tytułem „Za nasze grzechy”.

Do każdego egzemplarza, w prezencie dla Czytelników, dołączamy płytę Misteria Paschalia – najpiękniejsze arie barokowe z poprzednich edycji Festiwalu, który ma już bardzo mocną markę w świecie.

Czym różniły się pojawienia się Jezusa wśród uczniów po zmartwychwstaniu od Jego współczesnych zjawień? Czy osoby, które doświadczają widzeń bliskich zmarłych przeżywają to samo, co Apostołowie? Wśród egzegetów panuje zgoda, że między śmiercią Jezusa a powstaniem pierwszej gminy chrześcijańskiej wydarzyło się „coś”, co wyjaśnia zadziwiającą przemianę, która nastąpiła między jedną a drugą sytuacją. Owo „coś” zostało nazwane w Piśmie Świętym „zmartwychwstaniem” – pisze ks. JACEK PRUSAK SJ w artykule „Pusty grób”. Autor przygląda się współczesnej dyskusji teologicznej na temat Zmartwychwstanie w świetle osiągnięć psychologii i psychiatrii.

Część znajomych reaguje zdumieniem lub zakłopotaniem. Dlaczego nowoczesna, atrakcyjna kobieta chce zgłosić akces do moherowych beretów, stanąć ramię w ramię z przeciwnikami prezerwatyw i in vitro? – pisze MICHAŁ OLSZEWSKI w reportażu „Wracam tam, gdzie nie byłem”. Opisując przypadki chrztu dorosłych, autor próbuje uchwycić głębszy sens tego religijnego zjawiska.

Jaki jest sens wiary, jeśli można życie pięknie przeżyć i umierać pogodzonym ze śmiercią? Cała treść orędzia o zmartwychwstaniu streszcza się w przekonaniu, że miłość jest możliwa, także fragmentarycznie, w różnych etapach naszego życia, i że ma w sobie niepohamowaną siłę, która przezwycięża śmierć. Miłość do drugiego jest zdarzeniem Bożym – przekonuje ks. ALFONS SKOWRONEK w rozmowie „Gdzież jest, o śmierci, twój oścień”. Wybitny teolog i ekumenista zastanawia się nad współczesnymi trudnościami wiary w Zmartwychwstanie. Usiłuje wydobyć najgłębszy, ponadczasowy sens historycznego wydarzenia, które dla chrześcijan stało się źródłem wiary, nadziei i miłości.

Kościołem w USA wstrząsa awantura wokół decyzji katolickiego Uniwersytetu Notre Dame o przyznaniu doktoratu honoris causa Barackowi Obamie. Kilkunastu biskupów oskarżyło uczelnię o zdradę wiary, bo prezydent jest proaborcjonistą. Wydarzenie opisuje JÓZEF MAJEWSKI w artykule „Spór o honory”.

Wiersz ŁUKASZA TISCHNERA „Tryptyk o umieraniu (razem i osobno)”

W numerze także dodatek: Polska pamięć 2009. O problemach, jakie mamy z pamiętaniem, dyskutują Dariusz Gawin (Muzeum Powstania Warszawskiego), Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA) oraz Paweł Machcewicz (Muzeum II Wojny Światowej). W dodatku także spojrzenie prof. Roberta Traby (Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie) oraz Tomasz Żuroch-Piechowski: Gdzie zaczęła się wojna?


Najnowszy „Tygodnik Powszechny” w sprzedaży od 8 kwietnia
Dział Promocji TP
promocja@tygodnik.com.pl,
tel. (012) 425 44 20, 0602599018


tygodnik.onet.pl


opr. aś/aśCopyright © by Tygodnik Powszechny

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Wielkanoc wiara święta wiedza reklama zachęta do lektury ciekawe pytania

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W