PC na Maxa cz.4

Płyta główna



Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |


PC na Maxa (fragment)

Richard Coppola, Andreas Helmiss, Krzysztof Daszkiewicz

Jak ustalić producenta płyty głównej?

Najpóźniej wtedy, gdy zechcesz zaktualizować BIOS, będziesz musiał ustalić producenta i model płyty głównej. Jeśli brakuje Ci dokumentacji i nie możesz nawiązać kontaktu z osobą, od której nabyłeś płytę, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Możliwość 1. Skorzystaj z odpowiedniego oprogramowania, na przykład narzędzia Binfo, które odczytuje i wyświetla informacje zapisane w układach BIOS-u na płycie. Warunkiem działania programu jest kompatybilność płyty ze standardem SMBIOS 2.0 (System Management BIOS). Zgodnie z naszymi doświadczeniami standard ten obsługuje większość płyt wyprodukowanych od roku 1998. Wprawdzie nie wszyscy programiści BIOS-ów starannie wypełniają rubryki wymagane przez SMBIOS, jednak w większości przypadków uda Ci się zdobyć za pomocą programu Binfo żądane informacje (producenta i model płyty).

Alternatywnie możesz użyć shareware'owego narzędzia Sandra 99 (dostępne pod adresem www.sisoftware.demon.co.uk/sandra , rozmiar pliku: 2,2 MB). W wersji Standard program jest bezpłatny dla prywatnych użytkowników (wystarcza do rozpoznania płyty głównej), a wersja Professional kosztuje 29 USD.

Możliwość 2

. Oględziny płyty. Gdy nie pomogą programy, odkręć obudowę komputera i zajrzyj do wnętrza peceta, może uda Ci się znaleźć na płycie napisy, które zdradzą model bądź nazwę producenta. Sprawdź, czy na pierwszym slocie ISA nie ma naklejki z poszukiwanymi informacjami. Czasem dane są zasłonięte kartą lub przewodami. Wprawdzie większość producentów nie podaje swojej nazwy bezpośrednio na płycie (chwalebny wyjątek: Asus), lecz udostępniają co najmniej informację o modelu płyty. Zanotuj znalezione dane i wpisz je w oknie internetowej wyszukiwarki.

Oto przykład: na jednej z płyt znaleźliśmy napis "VB-601". Skorzystaliśmy z serwisu Altavista (www.altavista.com), który zaprowadził nas do witryny producenta - firmy FIC. Znaleźliśmy się na stronie zatytułowanej VB-601 BIOS Update Page (www.fic.com.tw/techsupport/bios/update/vb-601_bios.htm).

Możliwość 3. Znajdź chipset płyty. Jeżeli wiesz, kto jest producentem płyty, lecz nie możesz odnaleźć informacji o modelu, spróbuj zlokalizować chipset. Mieści się zazwyczaj w największym, przylutowanym podzespole z wieloma pinami. Na podstawie napisu na układzie chipsetu możesz zidentyfikować typ i producenta. Przykładowo "VIAVT82C598MVP" oznacza chipset VIA MVP. Jeśli nie odnajdziesz informacji (mogą być na przykład zasłonięte radiatorem), spróbuj szczęś-cia przy użyciu programu diagnostycznego - przykładowo Sandra (patrz możliwość 1) rozpoznaje wiele chipsetów.

Mając informacje o chipsecie, wybierz się na stronę producenta płyty - może w ten sposób uda Ci się ustalić jej model.

Możliwość 4. Identyfikacja przez BIOS. Jeżeli masz płytę z BIOS-em AMI lub Award, pomoże Ci sprzętowa identyfikacja zawarta w ciągu Bios Identification String, który pojawia się na chwilę na dole ekranu podczas uruchamiania systemu. Zawiera między innymi dane producenta i typ płyty. Gdy ujrzysz wspomniany łańcuch znaków, naciśnij klawisz [Pause] i zanotuj go. Na internetowej stronie www.ping.be/bios znajdziesz obszerną listę identyfikatorów wraz z wyczerpującymi objaśnieniami. Przy odrobinie szczęścia ustalisz model swojej płyty.

Następnie udaj się na stronę producenta płyty, skąd pobierzesz pliki nieodzowne do zaktualizowania BIOS-u. Zestawienia witryn producentów znajdują się pod adresem www.ping.be/bios oraz www.motherboards.org/manufact html. Jeżeli nie pomogą, trzeba skorzystać z internetowej wyszukiwarki.

Możliwość 5. Numer FCC. Federal Communications Commission, niezależna instytucja rządu Stanów Zjednoczonych, przydziela numery identyfikacyjne wszystkim produktom służącym do komunikacji w międzynarodowym obrocie handlowym. Do urządzeń tego typu należą również podzespoły komputerowe - różnego rodzaju karty, myszy i płyty główne itp.

Jeżeli znajdziesz na płycie identyfikator rozpoczynający się od liter FCC-ID, wpisz go w odpowiednie pole na stronie www.fcc.gov/oet/fccid Dzięki temu uzyskasz nazwę producenta (ewentualnie także model płyty).

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama