Potrzeba kapłanów

Przemówienie podczas Synodu Biskupów, 4.10.2005


Bp Roberto Camilleri Azzopardi OFM
Ordynariusz Comayagui
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hondurasu

Potrzeba kapłanów

Brak kapłanów, szafarzy Eucharystii, sprawia, że wierni mimo dobrej woli często nie mogą w niej uczestniczyć. Oto rzeczywista sytuacja i możliwe rozwiązania problemu.

1. W wielu krajach trzeciego świata brakuje kapłanów.

2. Z wielkim poświęceniem nieliczni kapłani starają się sprawować Eucharystię we wszystkich wspólnotach podlegających im parafii na tych ziemiach. Należy wyrazić uznanie i podziękowanie tym kapłanom w krajach misyjnych.

3. Z wielkim poświęceniem parafianie pieszo pokonują duże odległości, aby uczestniczyć w Eucharystii.

4. Uważa się, że księża powinni być lepiej rozmieszczeni, co oznacza, że diecezje, w których jest duża liczba powołań kapłańskich, muszą pomagać diecezjom, gdzie brakuje kapłanów.

5. Należy opracować w Kościele system pozwalający informować diecezje, w których jest pod dostatkiem kapłanów, o potrzebach Kościołów partykularnych i prosić je o udzielenie potrzebnej pomocy poprzez dzielenie się z nimi tym darem Bożym.

6. W Hondurasie codziennie transmitowana jest przez radio do wszystkich diecezji Msza św. śpiewana, z homilią. (W kraju są 23 katolickie rozgłośnie radiowe i jedna stacja telewizyjna o zasięgu krajowym).

Bardzo wiele osób włącza się w celebrację, ponieważ mają one wielkie nabożeństwo do Eucharystii. Nie mogąc uczestniczyć w niej fizycznie, starają się z miłością przyjąć «komunię duchową».

7. Jest zatem sprawą pilną, by więcej modlić się o wzrost powołań do kapłaństwa i dać pierwszeństwo programom pasterskim i duszpasterstwu młodzieży oraz powołaniowemu, ażeby nie brakowało kapłanów, szafarzy Eucharystii, aby nasi wierni mieli «życie, i mieli je w obfitości».

Duszpasterstwo dzieci ułatwia duszpasterstwo młodzieży i przyczynia się do tego, że większa liczba młodych ludzi przychodzi na Mszę św. niedzielną.

8. Instrumentum laboris w punkcie n. 6 stwierdza, że «występuje kryzys wiary, zmniejsza się udział we Mszy św. niedzielnej, zwłaszcza ludzi młodych».

9. Jednym z licznych możliwych rozwiązań tego problemu jest pomaganie dziecku, wychowywanie go i opieka nad nim przed I komunią św. i po niej, aż do momentu przyjęcia sakramentu bierzmowania, oraz umożliwianie udziału w cotygodniowych katechezach i czynnego uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej.

10. Dzieciństwo jest najbardziej odpowiednim okresem, by zapoczątkować osobistą więź miłości z żywym Panem Jezusem i czuwać nad tym, aby ta więź wciąż się umacniała, aż po wiek młodzieńczy i przez całe życie.

11. Jeżeli chcemy zdobyć dla Pana serca ludzi młodych, musimy przede wszystkim starać się o to, kiedy są jeszcze dziećmi. Duchowe prowadzenie od dzieciństwa do młodości jest misją długoterminową, zadaniem na wiele lat.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama