reklama

Ludzie chcą czegoś więcej...

Przemówienie Romano Prodiego o odpowiedzialności społecznej biznesuLudzie chcą czegoś więcej...

Romano Prodi

Firmy, które dziś działają odpowiedzialnie, jutro będą przynosić największe zyski.

Takie było główne przesłanie przemówienia Romano Prodiego, przewodniczącego Komisji Europejskiej, wygłoszone podczas Europejskiego Szczytu Biznesu w czerwcu w Brukseli.

Temat spotkania : "Innowacja i odpowiedzialność: biznes i społeczeństwo w zmieniającym się świecie", znakomicie oddaje ducha zmian zachodzących obecnie w mentalności biznesmenów na całym świecie. Do tych zmian odniósł się Romano Prodi w swoim wystąpieniu.

(...) Firmy, które chcą przynosić zyski w długim okresie czasu, nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie zmieniającej się świadomości i oczekiwań Europejczyków. Obywatele, jako pracownicy oczekują wynagrodzenia i właściwego traktowania w miejscu pracy. Jako konsumenci ciągle chcą najlepszych produktów za najlepszą cenę. (...) Ale chcą także czegoś więcej.

To " więcej" jest tym, o czym chcę dzisiaj powiedzieć - mówił Romano Prodi podczas Szczytu.

To "więcej" obejmuje wartości etyczne, demokrację i sprawiedliwość, a także środowisko. Mówiąc ogólnie, "więcej" dotyczy zrównoważonego rozwoju (sustainable development).

To czego oczekują dziś obywatele Europy, wymaga zbudowania nowych relacji pomiędzy pracownikami, pracodawcami, państwem i środowiskiem. Wymaga pokazania nowego sensu pojęcia odpowiedzialności społecznej, zarówno ze strony władz, jak i biznesu. (...)

Firmy, które dziś działają odpowiedzialnie, jutro będą przynosić największe zyski. Ich klienci będą w stanie im zaufać, ich pracownicy będą mieć większą motywację do pracy, a etycznie świadomi inwestorzy wybiorą właśnie ich. Będą one korzystać z owocnej współpracy, z krajowymi i lokalnymi władzami, a także z partnerstwa instytutów edukacyjnych i badawczych. Będą także promować wartości europejskie i sprawią, że Europa odegra kluczową rolę w budowaniu międzynarodowych zasad, które leżą w interesie każdego z nas. Ta koncepcja odpowiedzialności biznesu nie jest tylko mrzonką.

To rzeczywistość, od której zależy przyszłość Europy. Patrząc w dalszą perspektywę, w interesie nas wszystkich, ludzi biznesu, władz i instytucji europejskich leży praktyczna realizacja pojęcia odpowiedzialności(...)


opr. MK/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama