Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Wielkopostna Jałmużna Caritas

Mariusz Kraszewski

W najbliższą środę, 13 lutego, na terenie 25 diecezji Caritas rozpocznie charytatywne dzieło Jałmużny Wielkopostnej. Rokrocznie, w okresie Wielkiego Postu, Caritas - głównie za pośrednictwem parafii i katechetów - rozprowadza specjalnie na ten cel przygotowane skarbonki. W tym roku zostanie rozprowadzonych ponad 340.000 wielkopostnych skarbonek Caritas. Propozycja skierowana jest do dzieci i młodzieży.

Uczestniczący w dziele młodzi ludzie, rezygnując w okresie Wielkiego Postu z drobnych przyjemności, odkładają zaoszczędzone pieniądze do skarbonek Caritas. Po zakończeniu Jałmużny Wielkopostnej zebrane fundusze wspierają charytatywne projekty realizowane przez Caritas w polskich parafiach i diecezjach.

Poza wymiarem materialnym, dzieło ma również znaczenie edukacyjne. Jałmużnie Wielkopostnej towarzyszy cykl katechez na temat sytuacji ludzi biednych, potrzebujących pomocy. Ich tematyka wiąże się z hasłem głównym całego dzieła, które w tym roku brzmi: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie" (Mt 10, 8). Zdanie to jest mottem tegorocznego orędzia Jana Pawła II na Wielki Post. Ojciec Święty pisze w nim o ludziach: "Im większe są ich potrzeby, tym bardziej naglący dla wierzącego jest obowiązek służenia im. Czyż Bóg nie dopuszcza do zaistnienia takich potrzeb, abyśmy wychodząc innym naprzeciw, nauczyli się uwalniać od naszego egoizmu i żyć prawdziwą miłością ewangeliczną?"

Rokrocznie Caritas, w ramach Jałmużny Wielkopostnej, rozprowadza kilkaset tysięcy skarbonek pozyskując na projekty charytatywne kwotę przekraczającą 2.000.000 zł. Równie ważny jest jednak cel edukacyjny tego dzieła. Dzięki Jałmużnie Wielkopostnej młodzi ludzie poznają problemy ludzi potrzebujących i uczą się reagować na nie z empatią i miłosierdziem.

Pieniądze przeznaczone na wsparcie działań Caritas można wpłacać na konto:

Caritas Polska, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, Warszawa
PKO BP SA I O/Centrum w Warszawie
nr 90 10201013 122640130
Od wpłat gotówkowych na powyższe konto, dokonanych w oddziałach PKO BP S.A. , bank nie pobiera prowizji.

Osoby posiadające karty kredytowe Visa i MasterCard mogą dokonywać wpłat poprzez internet pod adresem: www.caritas.pl Na stronach internetowych Caritas znajdują się również aktualne informacje z zakresu działalności organizacji.


opr. MK/PO

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Wielkanoc Caritas jałmużna pomoc reklama kwesta akcja
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W