Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


L'Osservatore Romano: Europa i migranci

L'Osservatore Romano

Stawką w grze jest siła i wiarygodność Europy

Pierwsze głosowanie w Radzie w sprawie programu dotyczącego migrantów. 18 maja 2015«Siła i wiarygodność Europy na tle sytuacji międzynarodowej w kwestii migracji zależy od uznania, po raz pierwszy, wspólnej odpowiedzialności za przyjmowanie migrantów».

Są to słowa wypowiedziane dziś przez wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i wspólnego bezpieczeństwa, Federikę Mogherini, po przybyciu do siedziby Rady Europejskiej w Brukseli, gdzie zaplanowana jest dyskusja i głosowanie na temat części programu w sprawie migracji — dotyczącej walki z handlarzami ludźmi — przyjętej podczas nadzwyczajnego szczytu 23 kwietnia. Ministrowie spraw zagranicznych i obrony dwudziestu ośmiu krajów spotykają się w Brukseli na dwóch sesjach rady UE, najpierw osobno, a potem razem, aby dyskutować m.in. nad krytyczną sytuacją migrantów na Morzu Śródziemnym. Ministrowie mają wyrazić zgodę na europejską misję morską przeciwko handlarzom ludźmi. «Oczekuję, że dziś zostanie podjęta formalna decyzja polityczna w sprawie operacji morskiej, a zatem wyznaczenie sztabu i dowództwa», powiedziała Mogherini. Misja morska będzie miała na celu lokalizowanie, konfiskatę i niszczenie łodzi przemytników na wodach i w portach libijskich, zanim zostaną one użyte do transportu migrantów. W odniesieniu do planu operacji morskiej między państwami panuje ogólna zgoda. Nie ma natomiast zgody co do drugiej części planu, dotyczącej podziału i kwot migrantów. Kwoty zostały przewidziane po to, by w sposób zrównoważony rozdzielić liczbę uchodźców przybywających do UE między kraje członkowskie. Premier rządu francuskiego Manuel Valls skrytykował wczoraj europejską propozycję kwot, stwierdzając, że «nie jest ona zgodna ze stanowiskiem Francji».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Europa imigracja polityka zagraniczna Unia Europejska migranci Morze Śródziemne imigranci Federika Mogherini kwoty
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W