Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Ks. T. M.

SŁUŻBA DZIEŁU POWOŁAŃ„Jasnogórskiej Pani zawierzamy wszystkich powołanych i tych, którzy z oddaniem służą dziełu powołań w Kościele, aby na progu trzeciego tysiąclecia w pełni odpowiadali na religijne potrzeby współczesnego człowieka” — powiedział 19 października na Jasnej Górze bp Stefan Regmunt, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań.

Od 19 do 21 października w Częstochowie odbyła się Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. Prawie 200 osób, kapłanów diecezjalnych, zakonnych, sióstr i przedstawicieli świeckich instytutów życia konsekrowanego, spotkało się u stóp Królowej Polski, aby podjąć modlitwę i refleksję nad doskonaleniem służby dziełu powołań w naszej Ojczyźnie. Przedmiotem konferencji i pracy w grupach była „Formacja duszpasterzy powołań”, temat podjęty na tegorocznym europejskim spotkaniu odpowiedzialnych za powołania, który na początku lipca odbył się w stolicy Irlandii Dublinie.

Dwa najważniejsze wykłady europejskiego spotkania uczestnikom jasnogórskiej kongregacji przybliżyli ks. Tadeusz Mrowiec (Kraków) i ks. dr Marek Dziewiecki (Radom), członkowie Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Pierwszy wykład dotyczył modelu posługi powołaniom, który został ukazany w Nowym Testamencie, a szczególnie w Liście do Hebrajczyków. Obraz Chrystusa w tym liście przypomina podstawowe cechy trwania w powołaniu: właściwa relacja z Bogiem Ojcem, pragnienie pełnienia Jego woli, nauczania z mocą, zdolność do złożenia z siebie ofiary, przez którą wyprasza się błogosławieństwo dla powierzonego sobie ludu. Drugi wykład ukazywał możliwości i potrzebę współpracy duszpasterzy z psychologami w procesie towarzyszenia powołanym.

W umiejscowieniu wyzwań duszpasterstwa powołań w naszej rzeczywistości pomógł ks. dr hab. Krzysztof Pawlina (Warszawa), który przedstawił i omówił wyniki najnowszych badań osób rozpoczynających formację seminaryjną. O rozpoznawaniu, oczyszczaniu i wzmacnianiu motywacji powołanych mówił ks. dr Zdzisław Kroplewski (Koszalin). Tegoroczną statystykę powołań przedstawił ks. Andrzej Magdziarz (Poznań). Z racji roku Prymasa Tysiąclecia o dziele powołań Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego mówiła Anna Rostawicka — Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła.

Wszystkie sprawy dzieła powołań uczestnicy trzydniowej kongregacji powierzali Jezusowi, Dobremu Pasterzowi, za wstawiennictwem Jego Matki, w codziennej Eucharystii sprawowanej przed Jej cudownym wizerunkiem, w modlitwie różańcowej i Apelu Jasnogórskim.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: seminarium powołania formacja Częstochowa duszpasterstwo powołań Krzysztof Pawlina bp Stefan Regmunt Marek Dziewiecki Anna Rostawicka Andrzej Magdziarz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W